Středa 29. září 2021, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko v transplantaci a plastice nezaostává, říká Pomahač

Věda

  13:59
Česká republika v oblasti transplantační a plastické chirurgie nijak nezaostává za světem. Novinářům to řekl světově proslulý chirurg Bohdan Pomahač s tím, že jeho unikátní operace se budou moci v budoucnu jistě provádět i v Česku.

Český chirurg Bohdan Pomahač foto: Reuters

Pomahač se svým týmem z Bostonu se proslavil především ojedinělými transplantacemi obličejů, dnes o nich přednášel na sympoziu v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).

Bohdan Pomahač

Pomahač vystudoval lékařskou fakultu v Olomouci.

Do bostonské nemocnice, která se řadí mezi deset nejlepších nemocnic v USA, přišel v roce 1996.

"V České republice se dělá prakticky všechno to, co se dělá ve světě," uvedl Pomahač.

"Nevidím důvod, proč by se to nemohlo dělat i v ČR," odpověděl na dotaz, nakolik jsou jeho unikátní operace proveditelné i jinde. Dodal ale, že bude ještě trvat, než se velmi náročné zákroky rozšíří a bude je moci provádět více nemocnic.

Pomahačův tým proslul především transplantací obličejů, letos ale také provedl druhou transplantaci obou rukou. "Ty operace nikdy nikdo předtím nedělal," řekl chirurg. K ojedinělým operacím pomohla špičková zařízení a skloubení transplantační a rekonstrukční techniky. Například transplantace obličeje trvá až 20 hodin, za nejnáročnější lékař označil proces odebrání tváře dárce.

ČTĚTE VÍCE:

Žena po transplantaci ukázala novou tvář

Američanka Charla Nashová poprvé odhalila svůj nový obličej veřejnosti

Američanka Charla Nashová poprvé odhalila svůj nový obličej veřejnosti

V květnu lékaři transplantovali paže Američance, kterou znetvořil šimpanz.

Ženě lékaři rovněž dali nový obličej. Paže ale později museli znovu odejmout, protože je tělo pacientky nepřijalo. V říjnu pak vrátili obě ruce pětašedesátiletému Američanovi, který před devíti lety kvůli krevní infekci přišel o všechny končetiny.

Do Prahy přijel Pomahač na týden kvůli odbornému sympoziu, kam jej pozval známý český plastický chirurg Jan Měšťák.

Světově proslulý chirurg Bohdan Pomahač přednášel v Praze na sympoziu v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).

Pomahačova dnešní prezentace byla součástí vzdělávacího sympozia o nových postupech v plastické, rekonstrukční a estetické chirurgii, které pořádá Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví a Česká společnost plastické chirurgie.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat