130 let

Diskuze

Česko zaostává za vyspělými státy, univerzitám chybí učitelé

Česko zaostává za vyspělými státy v péči o vysokoškolské studenty. Ukazuje to nejnovější studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

M. Komárek

29. 10. 2010 12:30
založme univerzity ještě v Bruntále,

Aši, Kutné Hoře, Čáslavi, Benešově, Znojmu, Jindřichově Hradci, Klatovech, Domažlicích, Novém Jíčíně, Zábřehu ..... určitě by se tato myšlenka místním radním líbila ...

0 0
možnosti

P. Fiala

29. 10. 2010 12:10
Produktivita práce v zemědělství a průmyslu

Produktivita práce lidí a práce lidí se stroji či inovace technologií v zemědělství a průmyslu uvolňuje lidi z těchto sfér do sféry služeb: do školství, kultury, zdravotnictví, sportu, administrativ, atp.

PS

Univerzitám nechybí "učitelé", spíše některým redaktorům a titulkářům LN chybí vzdělání a hodnocení reality.

0 0
možnosti

J. Kotalík

29. 10. 2010 1:24
COže?

0 0
možnosti

J. Kotalík

29. 10. 2010 1:25
Re: Cože?

Hloupý enter. Hloupý shift.

Chtěl jsem říci - devatenáct studentů na učitele je hodně?

Může jich být kolik chce, pokud bude dobře vykládat. Pak se do přednáškové síně nacpe i 200 studentů a všichni si něco odnesou.

0 0
možnosti

R. Hledík

28. 10. 2010 18:05
A tak asi

mnoho žáků---chce mnoho učitelů, poslucháren, menzí, kolejí a státe plať a plať dobře !!! PROČ neplatí zahraniční studenti školné ??? Slováků je u nás přes 30 tisíc-- to je za jeden rok nejméně 4 miliardy v tahu. Samozřejmě silná slovenská LOBBY v Praze vyvolá snad přestřelku--- kdyby to nezodpovědnou a nahluchlou českou vládu náhodou přece jen napadlo!!

0 0
možnosti

P. Boublíková

29. 10. 2010 12:15
Re: A tak asi

Slovenští studenti u nás studují podle pravidel EU - kterýkoliv občan EU má nárok na studium bez zvláštních poplatků na kterékoliv veřejné škole v celé EU.

Je to pro ně velmi výhiodné, protože nemají jazykovou bariéru a úroveň našich škol je přece jen o něco lepší než na Slovensku.

Zvlášť v Brně je slovenských studentů hodně, protože to sem nemají daleko.

0 0
možnosti

J. Hochová

28. 10. 2010 15:35
Vzdělanost klesá na těch nejnižších stupních

Už na základní škole.Takže bych to až tak nedávala za vinu VŠ.

0 0
možnosti

T. Houška

28. 10. 2010 14:42
zmatek v číslech

Je dobře srovnávat srovnatelné - tedy nemíchat počty absolventů magisterského a bakalářského studia, třeba. Stejně tak jako si uvědomit, že je rozdíl mezi naším "malým" doktorátem a ve světě uznávaným "velkým" doktorátem (PhD). Samozřejmě má naše země určitý intelektuální potenciál a když stoupne počet VŠ na dvojnásobek, nebudem tu mít dvojnásobek špičkových učitelů a logicky musí klesnout kvalita. A to samé platí o studentech, dvojnásobek absolventů neznamená zvýšení vzdělanosti, ta se v jistých mantinelech nezmění. Stane se jen tolik, že přibude lidí s diplomem a diplom jako takový přestane být dokladem kvality vzdělání.

0 0
možnosti

j. pindlik

28. 10. 2010 13:49
já mám pocit,

že VŠ raší jak houby po dešti. V Hradci Králové, kde byl krom 2 fakult UK dlouho akorát peďák a pak chvíli fakulta informatiky a managementu, nám tu zničehonic vyrostla univerzita s filozofickou (!) a teď i přírodovědeckou (!) fakultou. Otázkami jako smysl takové instituce, když není kde nabrat kvalitní VŠ učitele a zajistit jakoustakous kvalitu, natožpak jako co počít se záplavou archeologů, "znalců" afrických či latinskoamerických reálií, a jiných podivných humanistů si přinejmenším v případě FF zřejmě nikdo hlavu nelámal. Nedivil bych se, kdyby se uhk do dvou let "z přetlaku potenciálu" zdejších erudovaných pedagogů rozrostla o novou fakultu sociálních studií, fakultu byznysu a ekonomiky, fakultu společenskoprávnickou, a další tolik potřebné a perspektivní fakulty.

0 0
možnosti

V. Klíma

28. 10. 2010 13:45
Titlek a honění čísel

K titulku: učitelé chybĚJí (častá chyba), jinak z článku vyplývá, že jsme v podprůměru, ale nijak tragicky.

Hlavně ale nechápu honění čísel, zvýšení počtu vysokoškoláků za každou cenu a "dohánění" vyspělých států jen zvýší náklady na školství, ale úroveň absolventů i škol poklesne, protože inteligence obyvatelstva roste nesrovnatelně pomaleji, než počet vysokoškoláků.

0 0
možnosti

J. Hochová

28. 10. 2010 15:23
Re: Titlek a honění čísel

K tomu chybí a chybějí-dnes je obojí přípustné.

0 0
možnosti

A. Čepek

28. 10. 2010 12:22
experti a politici

Myslím, že tragedií našeho školství je, že slouží pro uspokojování osobních ambicí mnoha expertů a politiků. Především politici se patrně domnívají, že na školství se nedá nic zkazit. Kdeže jsou ty doby, kdy ministrem školství byl Petr Vopěnka.

0 0
možnosti