Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Českou Nobelovu cenu dostane virolog Jan Svoboda

Věda

  15:25
Virolog Jan Svoboda, který objasnil životní cyklus virů vyvolávajících rakovinu, byl dnes kabinetem Petra Nečase nominován na Národní cenu vlády za vědeckou činnost. Rada pro výzkum, vývoj a inovace vybírala ze čtrnácti kandidátů, jejichž jména shromáždila k 30.červnu společnost Česká hlava.

Profesor Jan Svoboda vlevo foto: Volodymyr Stepanets

Virus chřipky se v buňce množí hned poté, co do ní pronikne. Zcela jinou taktiku používá tzv. retrovir. Díky speciálnímu chemickému klíči nenápadně otevře stěnu buňky a vklouzne dovnitř. Tam pak čeká na vhodnou příležitost, aby se mohl začít kopírovat.

Přestože utajený host je schopen vyvolat například i rakovinu, vědci zatím přesně nevědí, co podněcuje a doslova provokuje retrovir k množení. I přes tuto nejistotu netrvalo dlouho a nenápadný návštěvník dostal nálepku - Pozor, smrtelně nebezpečný.

Právě o objasnění životního cyklu retrovirů se zasloužil profesor Svoboda z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Patří k nim především HIV a viry vyvolávající zhoubné bujení (rakovinu). Objevil také reverzní transkripci, což je proces, pomocí kterého tyto viry přepisují svůj genom do podoby dvouřetězcové DNA a tu pak začleňují do chromosomu hostitelské buňky.

Za tyto objevy byla udělena Nobelova cena a laureáti uváděli Svobodu jako osobnost, která měla tuto cenu také sdílet. Vzhledem k situaci v komunistickém Československu to prý nebylo možné. Jde tedy o vědce nejvyšší mezinárodní třídy. Jeho přínosy se dalekosáhle využívají v medicíně.

Vláda uděluje Národní cenu Česká hlava za mimořádné výsledky dosažené při vědeckém výzkumu od roku 2005. Cena je dotována milionem korun. Je to dosud nejvyšší vědecké vyznamenání v republice a někdy se o ní hovoří jako o české Nobelově ceně.

Oceněný musí být státním občanem České republiky. K laureátům ceny patří například chemik Antonín Holý. Podílel se na vývoji léků, které mimo jiné pomáhají pacientům s nemocí AIDS, žloutenkou a rakovinou.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat