Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 26 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Český slabikář pro děti s rizikem dyslexie získal cenu v Číně

Hlavně by děti měly být šťastné | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlavně by děti měly být šťastné | foto: Shutterstock

PRAHA Interaktivní slabikář a testy pro děti od čtyř let, díky nimž může být již v takto raném věku odhaleno riziko dyslexie či dysgrafie, získaly zlatou medaili na listopadovém mezinárodním veletrhu vynálezů v čínském Kchun-šanu.

Multimediální projekt výtvarné umělkyně Aleny Kupčíkové uspěl v konkurenci bezmála 250 projektů z pětatřiceti zemí, sdělila autorka. Na veletrhu se představily různé obory od vzdělávacích až po technické.

Úkoly v těchto testech jsou zaměřeny na zrakové vnímání, paměť, orientaci, sluch nebo koncentraci, což jsou klíčové dovednosti pro pozdější výuku čtení a psaní. Autorka sice uznává, že diagnostikovat dyslexii v předškolním věku není zcela možné, ale už u malých dětí se podle ní dají odhalit problémy, které mohou signalizovat nebezpečí této poruchy učení.

Slabikář

Slabikář a testy původně vznikly jako doktorandské práce na Akademii výtvarných umění v Praze. Autorka je společně s programátorem a umělcem Michalem Klegou vyvíjí již deset let, poslední aktualizace je z letošního listopadu. Slabikář má formu multimediálního příběhu dvou ježků jedoucích na výlet, aby se naučili se písmena. Letí s nimi i jejich starší kamarád pták Písmenko. Český komentář namluvil herec Jiří Lábus.

Kupčíková se problematice dyslektiků věnuje dlouhodobě, založila neziskovou organizaci Umění a věda na podporu dyslektickým dětem www.dys.cz. „V České republice musím neustále všechny přesvědčovat, aby s dětmi začali pracovat dříve. Je smutné, že není řešena prevence, ale až následné problémy,“ posteskla si.

Slabikář je vedle češtiny namluvený také v němčině a angličtině. Je postavený na tom, že děti vnímají tvary dříve, než začnou chápat písmena. Ve slabikáři tak jsou ukázány tvary písmen na běžných předmětech, například X na rozevřených nůžkách nebo H na části žebříku.

Na veletrhu v Číně byl projekt prezentován v angličtině s doprovodnými komentáři v čínštině, které se zaměřovaly především na možnost aplikování programu pro tento jazyk. „Dozvěděla jsem se, že problém prevence psaní a čtení v Číně není zcela řešen. A právě to je velká výzva nebo lépe řečeno prostor netušených možností, o nichž se mi ani nesnilo,“ uvedla Kupčíková v tiskové zprávě.

,

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...