Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Výzkum pivních kvasinek může pomoci v boji s rakovinou

Věda

  7:00
PRAHA - Kolonie pivních kvasinek se chová podobně jako zdravé a nádorové buňky v těle. Objev českých vědců odhalil vztah výměny látek mezi dvěma typy kvasinkových buněk, který může pomoci v léčbě rakoviny.

Rakovinová buňka (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Výsledky práce mikrobiologů z Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR publikoval odborný časopis Molecular Cell. Informovala o tom Alena Ječmínková z oddělení vnějších vztahů UK.

ČTĚTE TAKÉ:

Jednobuněčné pivní kvasinky, používané při výrobě piva nebo jako droždí na kynutí těsta, vytvářejí kolonie dvou typů buněk. Tým mikrobioložky Zdeny Palkové zjistil, že odolnější a větší povrchové buňky jsou vyživovány menšími buňkami ve spodní části kolonie. Získávají od nich cukry a aminokyseliny podobně jako buňky nádoru z jaterní a svalové tkáně.

Komunikace mezi buňkami

"Biochemické dráhy zodpovědné za tento tok živin jsou u kvasinek a živočichů pozoruhodně podobné. Studium kvasinkových kolonií může podstatně přispět k pochopení základních metabolických procesů v nádorových buňkách a pomoci při hledání nových způsobů léčby rakoviny," uvedla Pálková.

Laboratoř profesorky Palkové dlouhodobě studuje uspořádání a rozrůznění buněk v koloniích. Objev komunikace mezi buňkami i mezi sousedními koloniemi pomocí amoniaku publikoval její tým v roce 1997 v prestižním vědeckém časopise Nature. Od roku 2003 se na studiu kvasinek podílí také laboratoř Libuše Váchové z Mikrobiologického ústavu AV ČR.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!