Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Test na rakovinu tlustého střeva po padesátce je zdarma

Zdraví

  7:00
V kolika letech je dobré absolvovat preventivní vyšetření na rakovinu tlustého střeva. A je to bolestivé?
Žena u lékaře - ilustrační foto

Žena u lékaře - ilustrační foto foto: Shutterstock

Česká republika patří k zemím s vůbec nejvyšším výskytem rakoviny tlustého střeva a konečníku na světě. "Riziko rozvoje nádoru zvyšuje obezita, nevhodné složení stravy, kouření a nadměrná konzumace alkoholu. Bohužel také patříme k zemím, kde preventivní screeningová vyšetření využívá asi jen pětina lidí, kterých se tato možnost týká," vysvětluje Martin Šafanda, vedoucí lékař oddělení klinické onkologie Nemocnice Na Homolce v Praze. A tak mnoho pacientů přichází k lékaři až ve chvíli, kdy se projeví problémy. Tehdy již třeba nelze jejich nemoc léčit, pouze o pár měsíců či let prodloužit život. Přitom rakovina tlustého střeva a konečníku se dá úspěšně léčit a vyléčit, pokud je odhalena včas.

Lidé starší 50 let mají jednou ročně nárok na bezplatný test okultního neboli skrytého krvácení do stolice. Od 55 let pojišťovny hradí toto vyšetření jednou za dva roky. "Tento test odhalí stopy krvácení, které ještě nejsou viditelné pouhým okem a mohou signalizovat karcinom. Tento test je zcela nebolestivý, jednoduchý a zvládne jej každý doma," popisuje onkolog. Přítomnost krvácení sama o sobě ještě neznamená, že máte rakovinu. Tuto diagnózu potvrdí až kolonoskopické vyšetření na gastroenterologickém pracovišti.

Pokud chcete získat detailnější informace o svém zdravotnímstavu, můžete absolvovat primární preventivní kolonoskopické vyšetření tlustého střeva a konečníku. Toto vyšetření je hrazeno všem lidem starším 55 let jednou za 10 let. Mladší bez doporučení lékaře si jej musí uhradit sami. Stojí zhruba 700 až 1000 Kč. "Kolonoskopie se provádí v analgosedaci, tedy pacient necítí bolest a samotné vyšetření příliš nevnímá," dodává odborník. Účinek anestetik je krátkodobý, proto může pacient odejít po vyšetření domů, pouze není vhodné dvě hodiny poté řídit, protože může cítit únavu nebo ospalost. Více informací o rakovině tlustého střeva a konečníku najdete na www.rakovinastreva.cz.

Autor: