Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Operace robotem mají být standardem, tvrdí onkologové

Lékaři - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Česká onkologická společnost je zásadně proti tomu, aby se robotické operace rakoviny dostaly na seznam chystaných nadstandardů. Předseda společnosti profesor Jiří Vorlíček novinářům řekl, že vybavení pro robotické operace by mělo mít každé onkologické centrum.

K jednání o nadstandardech ale prý nebyli onkologové na ministerstvo zdravotnictví zatím přizváni. "Jsme zásadně proti tomu, aby jakákoliv onkologická léčba byla nadstandardní," zdůraznil Vorlíček a připomněl, že robotické operace se v drtivé většině případů týkají právě onkologické léčby, především rakoviny prostaty. O robotických operacích v onkologii diskutovali dnes onkologové na celostátní konferenci v Praze.

ČTĚTE TAKÉ:

Zhruba tři čtvrtiny robotických operací by podle plánu ministra Leoše Hegera (TOP 09) měly být zařazeny mezi nadstandard. S rozšířením nadstandardů se počítá od ledna 2013, zatím není jasné, zda mezi nimi už budou operace robotem.

Ve světě je 2341 robotických systémů, z toho 1615 v USA a 389 v Evropě. V Česku mají pacienti možnost robotického zákroku v sedmi nemocnicích: v Praze v Ústřední vojenské nemocnici a v Nemocnici na Homolce, ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně, v Nemocnici sv. Zdislavy v Mostištích, v Masarykové nemocnici v Ústí nad Labem, v Nemocnici s poliklinikou v Novém Jičíně a ve Fakultní nemocnici v Olomouci.

Odborníci se shodli na tom, že do rozvoje robotiky v českém lékařství je třeba zavést systém, který zatím chybí. Nyní je podle předsedy České společnosti robotické chirurgie Vladimíra Študenta situace taková, že o tom, zda bude operace provedena klasicky, laparoskopicky nebo robotem ve skutečnosti "rozhodují pojišťovny". Velké pojišťovny operace hradí, zatímco malé na jejich úhradu nemají. "Budete-li pojištěni u Všeobecné zdravotní pojišťovny, pak máte 90 procentní šanci, že budete operováni roboticky," řekl Študent.

Výhody robotické operace jsou podle odborníků značné. Pacient v produktivním věku, se může dříve vrátit do zaměstnání, při operaci jsou minimální ztráty krve, operativní zákrok je přesnější. Robotické zařízení také umožňuje chirurgům operovat i ve vyšším věku. Významné je rovněž to, že je ovládání systému snadné, zaučení je rychlé. Nehrozí tedy, že by chyběli odborníci, kteří by byli schopni robotické operace provádět.

Součástí konference je také výstava fotografií Jindřicha Štreita "Tichá nemoc". Kolekce fotografií je věnovaná roboticky asistované chirurgii.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.