Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přemohl rakovinu. V Londýně bude Koukal vlajkonošem

Sport

  12:05aktualizováno  13:04
Spekulace jsou u konce. Českou vlajku na slavnostním zahájení olympijských her v Londýně desetibojař Roman Šebrle, ani střelkyně Kateřina Emmons, ale překvapivě badmintonový reprezentant Petr Koukal.

Petr Koukal foto: www.petrkoukal.com

"Výběru sportovce se věnuje mimořádná pozornost. Někdy je to někdo s mimořádnými úspěchy nebo se očekává, že bude na hrách úspěšný. Pak může rozhodnout zvláštní charisma," řekl předseda ČOV Milan Jirásek. "Někdy to může být určitá odměna sportovci za to, s čím se popral. Což mu dává určitý morální kredit, aby vlajku za svou zemi nesl," dodal.

Čeští vlajkonoši na letních olympiádách

  • 1996 (Atlanta) - Václav Chalupa, veslování
  • 2000 (Sydney) - Martin Doktor, rychlostní kanoistika
  • 2004 (Atény) - Květoslav Svoboda, plavání
  • 2008 (Peking) - Štěpánka Hilgertová, vodní slalom
  • 2012 (Londýn) - Petr Koukal, badminton

A to je případ právě Koukala. Před dvěma lety mu lékaři diagnostikovali rakovinu varlat. "V první chvíli jde všechno stranou a řešíte jen, jak dlouho budete žít," vzpomíná. Dokázal se ale vrátit do normálního života a dokonce vybojoval účast na olympijských hrách. "Lékaři mi tehdy řekli, že to teoreticky možné je a já se k tomu upnul," dodává.

"To že jsem se uzdravil, byl první sen. Druhý je účast na olympiádě a o tom, že ponesu vlajku, jsem snad ani nesnil. Je to pro mě obrovská pocta, za kterou bych chtěl poděkovat," řekl Koukal, který je pátým vlajkonošem samostatné české republiky. V Atlantě 1996 nesl vlajku skifař Václav Chalupa, o čtyři roky později v Sydney kanoista Martin Doktor, v Aténách 2004 plavec Květoslav Svoboda a na posledních hrách v Pekingu před čtyřmi lety vodní slalomářka Štepánka Hilgertová.

"Petr vyhrál těžký boj se zákeřnou chorobou. Myslím, že je to dobrý signál pro veřejnost, že sport může lidem v podobně těžkých situacích pomoct," řekl šéf české mise v Londýně František Dvořák.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat