Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Jak předejít rakovině? Informujte se na putovní výstavě

Zdraví

  7:00
PRAHA - O vážném a mnohdy hrůzu budícím tématu, jakým je rakovina, se lidé mohou poučit zábavnou formou na putovní výstavě Každý svého zdraví strůjcem. Startuje v úterý v Blansku, navštíví celkem osm českých a moravských měst a končí 4. října ve Velkém Meziříčí.
Rakovina kůže - ilustrační foto

Rakovina kůže - ilustrační foto foto: Shutterstock

Výstavu ve žlutém stanu pořádá Liga proti rakovině na podporu prevence letos popáté, řekla dnes novinářům předsedkyně ligy Michaela Fridrichová.

Putovní výstava

Blansko náměstí Republiky 11.-12. září

Třeboň Masarykovo náměstí 13.-15. září

Praha 5 pěší zóna Anděl 17.-19. září

Chomutov náměstí 1. máje 20.-21. září

Havlíčkův Brod Havlíčkovo náměstí 24.-25. září

Hradec Králové Masarykovo náměstí 26.-27. září

Strakonice parkoviště u sv. Markéty 1.-2. října

Velké Meziříčí náměstí 3.-4. října

Zdroj: Liga proti rakovině

"Chceme zábavnou formou přiblížit neveselá témata a podpořit nádorovou prevenci," uvedla a připomněla, že vstup na výstavu, informační publikace i vyšetření a odborné rady jsou zdarma.

Rakovina je druhým nejčastějším zabijákem Čechů, ročně je odhalena u 78 000 lidí a vyžádá si 29 000 životů. Podle odhadu odborníků se počty lidí s rakovinou do 20 let ztrojnásobí. Lidé se v osvětové expozici Labyrint zdraví poučí o rizicích a dostanou rady, jak se vyvarovat zhoubného onemocnění zdravým životním stylem.

Preventivní prohlídky hradí pojišťovna

Dozvědí se i to, jaké preventivní prohlídky a vyšetření jim hradí zdravotní pojišťovna a kde si je mohou ve svém regionu vyžádat. Liga přizvala ke spolupráci na putovní výstavě kreslíře Vladimíra Jiránka, Jiřího Slívu a Miroslava Bartáka, jejichž kresby tvoří humorný kontrapunkt a svérázný komentář ke zveřejněným textům. Humor a nadsázku přinášejí také fotografie Františka Dostála, jeho vtipné momentky přistihují lidi v úsměvných, často paradoxních situacích všedního života.

Měření tlaku, BMI a hladiny cholesterolu

Jedna část expozice je věnována dětem, které si v bohatě ilustrovaném výstavním leporelu najdou informace o zdravém životním stylu přiměřené svému věku. Motivací pro pozorné prohlédnutí výstavy jsou jednoduché znalostní testy, po jejich správném vyplnění si děti kromě znalostí odnesou i ceny.

I hraví dospělí nepřijdou zkrátka: výstavu si mohou projít rovněž s testem v ruce a dočkají se odměny. Dospělí si mohou nechat zdarma změřit tlak, BMI, procento tuku v těle či hladinu cholesterolu.

ČTĚTE TAKÉ:

Putovní výstavu, stejně jako třeba poradenské a informační publikace pro veřejnost, projekt v základních školách "Normální je nekouřit", národovou telefonní linku, rekondiční pobyty pro onkologické pacienty či přístrojové vybavení pro Ústav radiační onkologie v Nemocnici Na Bulovce financuje liga z výnosu Českého dne proti rakovině.

Letošní 16. ročník celonárodní sbírky vynesl 13,79 milionu korun, z nich největší díl, 3,919 milionu korun, jde právě na dlouhodobé programy nádorové prevence.

Autoři: ,