Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Do konce století z planety zmizí až 90 procent jazyků, míní vědci

Cizinec (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cizinec (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Úpadek jazykové a kulturní různorodosti je spojen se ztrátou biodiverzity. Studie amerických badatelů ukazuje, že se 70 procenty jazyků světa hovoří v oblastech s největší přírodní různorodostí. A jak s postupem času v těchto oblastech tato různorodost klesá, ztrácejí se v nich i jazyky a kultury.

Podle serveru BBC jde o studii amerických badatelů, o níž informuje poslední číslo časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.

"Biologové odhadují roční ztrátu přírodních druhů na tisíckrát nebo ještě víckrát větší, než bylo tempo v historii. Lingvisté dokonce předpovídají, že do konce století z planety zmizí 50 až 90 procent jazyků," uvádí se ve studii, kterou vedl doktor Larry Gorenflo z Pensylvánské státní univerzity.

ČTĚTE TAKÉ:


Vědci se soustředili mimo jiné na malé oblasti s vysokou přírodní různorodostí, například národní parky a jiné chráněné oblasti. Opírali se rovněž o výsledky dřívějších výzkumů, které sice prokázaly zeměpisnou souvislost mezi oběma fenomény, ne však detailní úroveň.

Různorodost přírodních druhů a bohatost jazyková a kulturní jsou spolu spojeny velmi úzce, zdůraznil Gorenflo. "Zatím si nejsme zcela jistí tím, proč se tak děje, ale v mnoha případech to může být tím, že biodiverzita se vyvíjela jako neoddělitelná součást kulturní různorodosti a naopak," poznamenal.

Vědci zjistili, že z přibližně 6900 jazyků, jimiž se na světě hovoří, jich více než 4800 připadá na oblasti s vysokou biodiverzitou. Tyto oblasti jsou "velmi významné krajiny", které pomalu upadají. Nicméně výsledky bádání by mohly přispět k jejich dlouhodobému zabezpečení.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Podle Gorenfla výsledky poskytují jedinečnou příležitost propojit ochranářské úsilí - lidi, kteří dostávají prostředky na ochranu životního přírody, s těmi, kdo pracují na záchraně jazyků či kultury.

"V minulosti bylo velmi obtížné nasměrovat biology, aby viděli také lidi," zdůraznil. "V několika posledních letech se to ale dramaticky změnilo. Jde o to, že mnoho biologů i ekologů teď vidí, že lidé jsou součástí oněch ekosystémů," dodal.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...