Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Brně mají unikátní analyzátor bakterií

Věda

  7:00
BRNO - Nový unikátní přístroj umožní brněnským laboratořím společnosti synlab czech během několika minut určit druhy bakterií, kvasinek a plísní. Lékaři pak budou moci rychle nasadit co nejúčinnější léčbu.

Bakterie (ilustrační foto) foto: Reuters

Pracoviště v Brně je teprve třetím v celé České republice, kde se analyzátor mikroorganismů MALDI Biotyper v ceně deset milionů korun používá. Sdělila to mluvčí firmy Hana Pavlínová.

ČTĚTE TAKÉ:

Přístroj dokáže v řádu minut spolehlivě zanalyzovat dodaný vzorek. Rychlost rozboru je důležitá především u pacientů s akutními zdravotními problémy nebo lidí ve velmi vážném zdravotním stavu.

"Při analýze vzorku hraje důležitou roli fakt, že bakterie jsou stále o krok před námi. Zdokonalování a zrychlení identifikace mikroorganismů tak pro lékaře i samotné pacienty mnoho znamená," řekla vedoucí sekce mikrobiologie laboratoří synlab Lenka Kolářová.

Průlomový analyzátor je v České republice v současnosti k dispozici kromě Brna také na dvou pracovištích synlab czech v Praze. Společnost provozuje nestátní zdravotnická zařízení, laboratoře, odběrová pracoviště a ambulance.

Autoři: ,