Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští archeologové stále nemohou do Egypta, čekají ale velké škody

Věda

  19:33
PRAHA - Čeští egyptologové stále marně čekají na uklidnění situace v Egyptě, kde i po pádu prezidenta Husního Mubaraka trvají nepokoje, aby mohli odjet do nekropole staroegyptských panovníků - Abúsíru. Archeologické naleziště je stále uzavřeno a hlídáno vojáky, řekl vedoucí českého týmu profesor Miroslav Bárta.

Tutanchamonova maska. Testy DNA odhalily příbuzenské vztahy i příčinu smrti faraóna.

Místo české archeologické mise v Abúsíru, které má rozlohu asi dva
kilometry čtvereční, navštívili zloději, stejně jako Egyptské muzeum v Káhiře. Otevřené objekty vojáci zapečetili a Bártův tým netrpělivě čeká, až bude moci na místě zjistit rozsah škod a začít s restauračními pracemi poničených památek.

Bárta je v kontaktu s egyptskými kolegy, žádné nové zprávy z údolí, kde odpočívají vládci Horního a Dolního Egypta, od nich však nepřicházejí.

Původní odhady, že by mohli archeologové do Egypta odjet během několika málo dní či týdnů, se nenaplnily. Expedice je však připravena k odjezdu a je připravena v Abúsíru okamžitě pracovat, tvrdí její šéf.

Zpoždění výstavy
Je už také jisté, že nepokoje v této severoafrické zemi zřejmě oddálí i výstavu staroegyptských uměleckých památek, která měla být otevřena v roce 2012 v jízdárně Pražského hradu. Nejvýznamnějšími exponáty na ní měly být jedinečné nálezy z hrobky faraona Tutanchamona.

Právě skvosty z Tutanchamonovy pohřební výbavy zmizely z Egyptského muzea v Káhiře, které vyrabovali zloději. Podle Bárty se zprávy, že zloději poškodili jen několik druhořadých předmětů, nepotvrdily. V minulých dnech vyšlo najevo, že zmizely skuktečné skvosty, a možná už nejsou v Egyptě.

Podle oficiálního seznamu egyptského ministerstva pro památky zmizela pozlacená soška Tutanchamona neseného bohyní Menkeret a pozlacená Tutanchamonova soška s harpunou. Muzeum postrádá také vápencovou sošku náboženského reformátora, faraona Achnatona, Tutanchamonova otce, sochu
Achnatonovy manželka Nefertiti a další cennosti. "Jedná se o skutečné skvosty staroegyptského umění," uvedl Bárta.

Autor: