Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci vytvořili obratlovce, kteří rodí vlastní klony

Věda

  10:00
PRAHA - Čeští vědci z Laboratoře genetiky ryb Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd ČR vytvořili poprvé v laboratoři klonální obratlovce, kteří se vyskytují i v přírodním prostředí.

O svém postupu informovali v mezinárodním vědeckém časopisu Evolution, uvedl tiskový odbor akademie.

Klonální obratlovci

První klonální obratlovce, tedy ty, kteří jsou schopni v přírodě vytvářet vlastní klony, vědci objevili už v roce 1932. Představa hybridních obratlovců navíc tvořených jen samičím pohlavím, jež bez oplodnění samcem reprodukují po generace sama sebe, byla tehdy pro mnohé zoology těžko stravitelná. Během dalších desítek let byla ale v přírodě objevena klonalita u desítek typů populací ryb, obojživelníků či plazů. V laboratořích se však nedařilo vytvořit klony známé z přírody.

Českým vědcům se to podařilo u sekavců rodu Cobitis, což jsou ryby vyskytující se i v českých řekách. Samice odchované v laboratoři daly vzniknout dalším generacím sekavců. Z genetických analýz vyplynulo, že někteří jedinci jsou klony matky.

Klonální sekavčí samičky tvoří klonální vajíčka, kterým stačí, aby pohlavní buňky samce pouze nastartovaly vývoj vajíček, aniž by je oplodnily.

Rodí se jen dcery

Potomstvem jsou pak jen dcery, klony matky. Nové poznatky podle vědce Petra Rába ukazují, že křížení (hybridizace) dvou vhodných druhů umožňuje vznik obratlovců vytvářejících vlastní klony, tedy že může změnit běžné sexuální rozmnožování na schopnost množit se klonálně (gynogenezí), a že se tak může stát i bez změn v genomu či změn specifických podmínek vnějšího prostředí.

Otázkou podle vědců zůstává, proč se po desítkách let až sekavci stali úspěšně stvořenými laboratorními klony.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat