Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Čína jako první očkuje proti prasečí chřipce. Má vlastní vakcínu

Příprava vakcíny proti prasečí chřipce v čínské laboratoři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příprava vakcíny proti prasečí chřipce v čínské laboratoři | foto: ČTK

Peking Na prvních místech seznamu očkovaných je 200 tisíc umělců a vojáků, kteří se budou podílet na oslavách 60. výročí založení komunistické Číny. Celkem mají tamní firmy do konce roku dodat alespoň 65 milionů dávek vakcíny.

Zatím je k tomuto cíli ovšem daleko. Čína má 1,3 miliardy obyvatel a do 14. září měli čínští zdravotníci k dispozici 650 tisíc dávek vakcíny, do konce září pak mají mít 7 milionů dalších.
Podobně jako u nás budou očkovány především zdravotníci a zvláště ohrožené osoby: chronicky nemocní pacienti, senioři a těhotné ženy.

K nim se přidali také někteří účastníci bombastických oslav 60. výročí založení komunistické Číny, které se budou v Pekingu konat 1. října. Jde především o tanečníci a herce a část vojáků, kteří se mají účastnit gigantické vojenské přehlídky na náměstí Nebeského klidu. Ne ale už o milion dobrovolníků, kteří mají do hlavního města přijedou pomáhat při organizaci oslav.

Jednou nebo dvakrát?

Očkovat se bude především v nejlidnatějších oblastech na východě země. Zde se také objevila valná většina čínských případů nákazy letošní pandemickou chřipkou. Zatím na celkovém počtu akutních onemocnění dýchacích cest podílí podle odhadů asi 30 procenty. V zemích jižní polokoule, kam se během léta nová chřipka z Mexika rozšířila, to bylo v průměru dvakrát tolik.

Není jasné, pro kolik osob bude oněch 65 milionů dávek dodaných do konce roku stačit. Podle výsledků zkoušek čínské vakcíny (zatím jen od dvou z deseti výrobců) se totiž zdá, že k účinné ochraně proti viru stačí jediná dávka s 15 mikrogramy očkovací látky.

Protože výsledky zkoušet zatím nejsou k dispozici kompletní, čínští odborníci o otázce stále debatují. Ale vzhledem k tomu, že druhá dávka vakcíny má být podána až několik týdnů po první, očkování už se mohlo rozběhnout. Česká republika podle doporučení mezinárodní zdravotnické organizace zatím počítá se dvěma dávkami na osobu.

Domácí výroba

Čínští zdravotníci mají k dispozici ovšem jinou látku: výhradně z domácích zdrojů. Ta nevznikala jen na základě vzorků chřipkového viru, které dodává jednotlivým státům a výrobcům Světová zdravotnická organizace (WHO).

Čínané zvolili riskantnější strategii. Jejich odborníci připravili vzorky pro rozběh výroby vakcíny už na základně první, nekompletních údajů o viru. Hrozilo přitom, že pokud se čínští odborníci spletou, půjde o zcela zbytečnou práci.

Ovšem údajně i díky zkušenostem s ptačí chřipkou H5N1 se čínští odborníci "strefili". Jejich vzorky se téměř přesně shodovaly s materiálem, který připravila WHO. Díky paralelnímu vývoji čínští výrobci vakcíny získali téměř měsíc náskoku nad zbytkem světa. Klinické zkoušky na 13 tisících dospělých a dětech tak v Číně začali už 21. července.

Náskok se bude Číně hodit. Potvrzených případů prasečí chřipky bylo v zemi zatím sice jenom 7000 a žádný z nich neskončil smrtí, ale odborníci se obávají, že vážnější epidemie ( nemluvě o pandemii) by mohla snadno zcela zahltit velmi řídkou síť zdravotnických zařízení v zemi.

Hlavně pomalu...

Očkování má proto vést především ke zpomalení šíření nákazy a jejímu rozložení do delšího časového období. Role vakcíny je v tomto ohledu klíčová i proto, že dopad epidemie nemohou zmírnit zásoba antivorotik. Těch má Čína pro pouhý zlomek populace.

V České republice má očkování také pomoci udržet chod zdravotnictví. Pro běžné občany dostupná nebude. ČR má objednávku na milion dávek vakcíny (tedy pro půl milionu osobu) a zásobu antivirotik pro 25 procent obyvatelstva.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!