Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Co přináší operační systém v mobilu?

Věda

  6:00
Obyčejný telefon, nebo smartphone? Toto dilema řeší mnoho uživatelů, kteří chtějí svůj mobil používat na náročnější záležitosti, než je volání a psaní SMSek. V tomto článku si ukážeme, jaké výhody a nevýhody nabízejí chytré mobily oproti těm klasickým.

Početná rodina smartphonů. foto: Symbian LtdReprofoto

Mobilní telefony už dávno neslouží pouze coby dorozumívací prostředek, ale jejich využitelnost se během pár let rozšířila na zábavu, zdroj informací a v neposlední řadě také na mobilní kancelář. Všechny tyto vymoženosti moderní doby lze sice v omezené míře provozovat na některých „hloupých“ telefonech, pro mobily s operačním systémem jsou však naprostou samozřejmostí. Video přehrávač, MP3 přehrávač, navigaci, plnohodnotný internet, synchronizovaný e-mail s přílohami, editor kancelářských dokumentů a další nepřeberné množství funkcí může poskytovat váš telefon, pokud na sobě ponese nálepku „smart“.

Chytrému napověz …
Mnohokrát již v textu padlo slovo smartphone, dosud jsem ale neobjasnil jeho správný význam. Za smartphone, což v překladu znamená chytrý telefon, se pokládá mobil s otevřeným operačním systémem umožňující instalaci nových aplikací z nejrůznějších odvětví a tím pádem i podstatné rozšíření jeho funkčnosti. Rozšiřitelnost je tím hlavním důvodem, kvůli čemu stále více lidí sahá po smartphonu. S trochou nadsázky lze říci, že pokud vám v mobilu bude chybět nějaká funkce, snadno ji doinstalujete. Pro 2 nejpoužívanější mobilní OS je pro představu přibližně několik desítek tisíc programů, z nichž nezanedbatelné procento tvoří freewarové aplikace. Dalším typickým znakem smartphonů je tzv. multitasking neboli běh více aplikací na pozadí. Smartphony rovněž mívají sdílenou vnitřní paměť, díky níž se nedočkáte žádného konkrétního omezení položek pro ukládání kontaktů, SMSek, událostí kalendáře apod.  Nezbytnou součástí chytrých mobilů, nikoliv jejich výsadou, je pak široká konektivita, velký displej a podpora paměťových karet. Smartphony dovolují širokou možnost konfigurace, ať už samotného uživatelského prostředí, menu či hardwarových tlačítek. Chytrý telefon se vyplatí pořídit v případě, chcete-li mít jistotu bezproblémové synchronizace a zálohy dat s počítačovým softwarem. V souvislosti s chytrými mobily můžete často narazit na pojem „komunikátor“. S tímto označením poprvé přišla Nokia, která ho používá u všech modelů devítkové řady a novinky E90. Dnes bývají slůvkem komunikátor nazývány i ostatní smartphony s dotykovým displejem či QWERTY klávesnicí.

Druhá strana mince
Asi největší nevýhodou chytrých mobilů je jejich cena, která většinou překračuje 10 tisíc korun. Tvrzení, že smartphony jsou oproti běžným mobilům větší a těžší přestává být pomalu pravdivé a na trhu najdeme hezkou řádku smartphonů, jejichž fyzické proporce se od „hloupých“ telefonů neliší. To se týká především přístrojů s OS Symbian S60 3rd Edition a Windows Mobile 6 Standard. Komunikátory s obřími dotykovými displeji a plnohodnotnými klávesnicemi samozřejmě bývají větší a těžší. Další výtka k chytrým mobilům může být menší výdrž akumulátoru, což hlavně souvisí s tím, že smartphony mají výkonnější a energeticky náročnější hardware. Spornou vlastností některých typů smartphonů bývá ovládání, které může někomu připadat zbytečně komplikované. Výrobci se však stále snaží vytvářet přístroje s co nepřijatelnějším obsluhou, aby zákazník při přechodu z obyčejného mobilu na ten chytrý neměl potíže. Nutno dodat, že Nokii se to se svými smartphony S60 povedlo, práce na přístrojích běžících pod OS Windows Mobile 6 je již také mnohem intuitivnější než v předchozích verzích.

V příštím díle si blíže představíme operační systémy Symbian a Windows Mobile. 

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...