Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Další 'genetickou celebritou' je jihoafrický biskup Tutu

Jihoafrický biskup Tutu zná svůj genom | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jihoafrický biskup Tutu zná svůj genom | foto: Bob StronhReuters

Johannesburg  První dva obyvatelé subsaharské Afriky, jejichž kompletní genom se Soudě dle genomu je jihoafrický biskup Tutu příbuzný s Křováky. Nositel Nobelovy ceny za mír Desmond Tutu je jedním ze dvou obyvatel subsaharské Afriky, jejichž kompletní genom se vědcům podařilo rozluštit. Druhým je jeden z příslušníků kmene Křováků. Plyne to ze studie publikované v posledním čísle časopisu Nature.

Předkové Tutua prý přitom patřili do jazykové skupiny s Křováky spřízněné. Arcibiskup je podle agentury AFP zjištěním, že má mezi předky nejstarší kmen na planetě, "ohromen a nadšen".

Nejstarší etnikum
Vědcům se kromě kompletního rozluštění genomu dvou mužů podařilo rozluštit také značné části DNA třech dalších příslušníků kmene Křováků, jehož stáří se odhaduje na 27.000 let a je tak považován za nejstarší etnickou skupinu na světě.

Vědci dosud rozluštili kompletní genom pouze u devíti lidí, z nichž většinu tvořili Evropané, zatímco ostatní pocházeli z Číny a Koreje. Kompletní genom byl rozluštěn i u jednoho příslušníka nigerijského kmene Joruba.

Desmond Tutu byl vyzván k účasti ve výzkumu kvůli svému původu i proto, aby mu dodal určitého duchovního poselství.

"S matkou z jazykové skupiny tswana a otcem ze skupiny nguni má (arcibiskup) kořeny ve dvou jazykových skupinách, které zahrnují přibližně 90 procent národa Bantuů, žijícího v oblastech subsaharské Afriky," uvedla Vanessa Hayesová z australské Novojihowaleské univerzity. Národ Bantuů, do kterého patří i kmen Křováků, patří ke skupinám, jejichž jazyková různorodost je stejně velká jako u obyvatel Evropy.

Geneticky různorodá Afrika
Vědci také zjistili, že rozdíl mezi genetickou informací příslušníků dvou různých jazykových skupin je stejně velký jako rozdíl mezi Evropany a Asiaty.

"Podařilo se nám získat neskutečné množství informací," pochvalovala si výzkum Hayesová, podle které vědci odhalili "1,3 milionu genetických variant, které nebyly dosud objeveny". Výzkum by tak měl odhalit genetickou rozmanitost lidské rasy a jeho výsledky mohou být uplatněny i při léčbě různých nemocí na africkém kontinentu.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?
Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?

Stále přemýšlíte nad tím, jestli si k pračce pořídit i sušičku? Připravili jsme pro vás souhrn recenzí a článků, které vám v rozhodování pomohou.