4. dubna 2010 9:14, aktualizováno  10:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vůdce jihoafrických nacionalistů byl ubit černochy. Prezident vyzývá ke klidu

Nacionalistický vůdce Eugene Terreblanche. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nacionalistický vůdce Eugene Terreblanche. | foto: Reuters

PRETORIA V Jihoafrické republice byl zabit nacionalistický vůdce Eugene Terreblanche. Terreblanche byl pravděpodobně ve spánku ubit dvěma svými černošskými zaměstnanci po hádce o mzdě. Vražda se stala ve chvíli, kdy v Jihoafrické republice roste napětí mezi kdysi vládnoucí bělošskou menšinou a černošskou většinou. Jihoafrický prezident Jacob Zuma vyzval Jihoafričany ke klidu.

"Ubili ho ve chvíli, kdy si dával šlofíka," řekl agentuře Reuters příbuzný oběti. Terreblanche stál v čele neonacistického búrského Afrického hnutí odporu, jež má vlastní milice, které se zapojily do teroristických akcí. I když poslední dobou žil v ústraní, měl stále velký vliv a prezident Jacob Zuma se obával, že by jeho smrt mohla vyvolal rozbroje mezi bělošskou a černošskou komunitou.

"Jihoafričané by neměli dovolit provokatérům, aby této příležitosti využili k rozdmýchávání rasové nesnášenlivosti," uvedl Zuma v písemném prohlášení.

Podle krajně pravicové strany Afrikánského hnutí odporu (AWB), v jejímž čele Terreblanche stál, může za vraždu rasová nesnášenlivost, kterou údajně v poslední době vyvolává vládnoucí strana. Zástupci AWB uvedli, že se chystají za Terreblancheho smrt pomstít, své příznivce ale zatím nabádali ke klidu.

Podle jednoho z členů AWB útočníci devětašedesátiletého Terreblanche ubili tyčemi a rozsekali mačetami. Jihoafrická agentura SAPA napsala, že oba vrazi, ve věku 15 a 21 let, byli zaměstnanci farmy. Příčinou konfliktu prý byla hádka o nevyplacenou mzdu. Policejní mluvčí sdělila, že oba byli zatčeni a obviněni z vraždy. Terreblancheovo tělo bylo nalezeno na lůžku s ranami na hlavě a obličeji, vedle něj ležely nůž se širokou čepelí a dřevěný kyj.

Terreblanche v roce 1994 vedl v Jihoafrické republice neúspěšnou vzpouru proti přechodu od apartheidu k demokracii a usiloval o vytvoření samostatného bělošského státu. V roce 1997 byl odsouzen na šest let za pokus o vraždu černošského zaměstnance ochranky.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz