Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jihoafrický prezident Zuma má dvacet dětí a tři manželky

Magazín

  2:00
JOHANNESBURG - Prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma se přiznal k dítěti se ženou, která není ani jednou z jeho tří zákonitých manželek. Odhalení Zumova dvacátého potomka v místním tisku způsobilo značný rozruch a kritiku opozice, podle které jde prezident v zemi sužované nemocí AIDS špatným příkladem.

Svatba prezidenta Zumy v Jihoafrické republice foto: Reuters

Zprávu o nemanželském dítěti sedmašedesátiletého Zumy přinesl v neděli johannesburský deník Sunday Times. Prezident má prý od října 2009 dceru s devětatřicetiletou Sononou Khozaovou, dcerou jeho přítele, předsedy výboru organizujícího letošní mistrovství světa ve fotbale. Zpráva vyvolala vlnu nevole obzvláště kvůli vládní kampani boje proti AIDS, která nabádá k bezpečnému sexu a používání kondomů. Podle představitele jedné z opozičních stran by se dokonce Zuma stejně jako golfista Tiger Woods měl léčit ze závislosti na sexu.

Prezident se k odhalení poprvé vyjádřil ve středu. "Je podlé tvrdit, že jsem změnil nebo nějakým způsobem podkopal vládní stanovisko ohledně boje s HIV a AIDS," uvedl Zuma v písemném prohlášení. "Ve vládní kampani nehodlám dělat kompromisy. Naopak, zintenzivníme naše snahy o lepší prevenci, péči, výzkum a budeme se nadále snažit sejmout z nemocných stigma spojené s nemocí," dodal prezident.

Zuma se k dítěti přiznal a jeho matce zaplatil blíže nespecifikované výživné. Tiskový mluvčí jeho strany dále uvedl, že mohlo jít o určitý druh námluv, "při kterých se může stát ledacos".

Zuma patří v JAR k velmi oblíbeným politikům pro své nenucené vystupování, populistické tendence a také díky tomu, že podle některých obdivovatelů zosobňuje africké tradice. Uznání si vydobyl také za svoji angažovanost v boji proti AIDS poté, co odstoupil od zastaralých praktik svého předchůdce Thaba Mbekiho, který je podle kritiků zodpovědný za mnoho zbytečných úmrtí.

Některým kritikům ale vadí Zumův milostný život stejně jako samotná polygamie, která podle serveru BBC rozděluje i jihoafrickou společnost. Pro mnoho Jihoafričanů totiž polygamie nabourává rovnost mezi muži a ženami.

Opoziční politici byli ale dosud ve svých komentářích velmi opatrní ze strachu, aby nebyli nařčení z podněcování kulturní nesnášenlivosti.

Zuma byl ženatý celkem pětkrát, v současné době má tři zákonné manželky a jednu další snoubenku. Nově odhalený potomek je Zumovo dvacáté dítě.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Soutěžte s námi o balíček kojeneckých výživ BEBA COMFORT 2 HM-O
Soutěžte s námi o balíček kojeneckých výživ BEBA COMFORT 2 HM-O

Zapojte se s námi do soutěže o kojeneckou výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a vyhrajte jeden z 5 balíčků, na jehož obsahu si vaši prckové určitě...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat