Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V jihoafrickém dole našli obrovský diamant, má 500 karátů

Magazín

  9:12
JOHANNESBURG - V jihoafrickém dole Cullinan byl minulý týden vytěžen víc než pětisetkarátový diamant mimořádné kvality, řazený k 20 největším diamantům na světě.

V jihoafrickém dole našli pětisetkarátový diamant foto: Reprofoto

Právě z Cullinanu pochází vůbec největší diamant. Našli ho před 104 lety, měl přes 3000 karátů a byl rozdělen na devět částí. Ta největší je Hvězda Afriky. Má 530 karátů a je součástí britských korunovačních klenotů.

"Důl Cullinan světu znovu odkryl úžasný, významný a velký diamant," napsal v prohlášení generální ředitel konsorcia Petra Diamonds, které důl vlastní.

Diamant má přesně 507,55 karátu a váží zhruba 100 gramů. Teď je v rukou odborníků, kteří určí jeho čirost a barvu. Za nejvzácnější jsou považovány diamanty červené, hned po nich jsou ceněny modré.

Loni v Cullinanu našli modrý diamant Star of Josephine, který byl letos vydražen za rekordní cenu odpovídající 185 milionům korun.

Důl Cullinan byl otevřen roku 1902 asi 40 kilometrů východně od Pretorie. Našlo se v něm značné množství vzácných modrých diamantů. Do roku 2007 důl vlastnil největší producent diamantů na světě skupina De Beers. Konsorcium Petra Diamonds jej odkoupilo za 100 milionů eur (2,5 miliardy korun).

Autor:
Témata: diamant, Afrika, Pretoria