Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Pohádkový diamant vydražili v New Yorku za 139 milionů

Magazín

  9:01aktualizováno  20:13
Bezchybně broušený dvaatřicetikarátový diamant Annenberg se na aukci šperků v New Yorku vydražil za 7,698.500 dolarů (zhruba 139 milionů korun). Na webových stránkách to uvedla aukční síť Christie's, která dražbu organizovala. Síň původně odhadovala, že by se diamant mohl prodat za tři miliony až pět milionů dolarů.

Pohádkový 32karátový diamant foto: AFP

Čirý diamant se smaragdovým řezem má čtvercový tvar a jeho vrchní i spodní strany jsou ve tvaru lichoběžníků. Je vsazen do prstenu od šperkaře Davida Webba, a to v doprovodu dvou dalších diamantů. Ty jsou vybroušeny do tvaru hrušky. "Tak velké drahokamy jsou velmi vzácné a jejich dražba je ve světě diamantů vždy velkou událostí," řekl v červenci vedoucí sekce šperků firmy Christie's Rahul Kadakia.

Podle něj na 100 milionů surových diamantů připadá jenom 600, které mají po vybroušení mezi jedním nebo dvěma karáty. "Tento jich má 32," podotkl Kadakia.

Diamant je spojen se jménem americké rodiny Annenbergů. Bývalá majitelka šperku, prezidentka Annenbergovy nadace financující vzdělávací a umělecké programy Lee Annenbergová, zemřela letos v březnu ve věku 91 let.

Annenbergová byla vdovou po mediálním magnátu Walteru Annenbergovi, který působil také jako americký velvyslanec v Británii. "V tomto prstenu je část jejího ducha. Je elegantní, výrazný a to nejlepší, co můžete v diamantu mít - symetrie, přesnost, barva a tvar jsou dokonalé. Má všechno," uvedl Kadakia.Poohádkový 32karátový diamant

Poptávka po diamantech navzdory ekonomické krizi neklesá. Loni v prosinci předčil veškerá očekávání historický Wittelsbašský modrý diamant. Drahokam s 35,6 karátu se v aukci Christie's v Londýně vydražil za 24,3 milionu dolarů (asi 442 milionů korun). Původní odhad byl 15 milionů dolarů (asi 300 milionů korun).

Předchozí rekord držel od května 1995 stokarátový diamant Star of the Season, který byl v aukci prodán za 16,5 milionu dolarů. Tuto částku nepřekonala aukce firmy Sotheby's v Ženevě v listopadu 2007, při které byl vydražen diamant Chloe s 84,4 karátu za 16,2 milionu dolarů.

Podle aukční síně Christie's je výhled pro výjimečné diamanty pro zbytek roku dobrý. Mezi sběrateli je velká poptávka po vzácných drahokamech, která žene ceny vzhůru. Od ledna do června přitom aukční síň prodala drahé kameny za 104 milionů dolarů. Loni za celý rok to bylo 383 milionů dolarů.

Autoři: ,

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...