Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dánové se pokusí zrekonstruovat tvář Tycha Braha

Věda

  11:31
PRAHA - Hrobka Tycha Braha v Týnském chrámu vydala nečekané svědectví. Kromě rakve dánského astronoma byly nalezeny jednotlivé kosti osmi dalších jedinců, z toho pěti dětí.

Profesor Niels Linnerup z Kodaňské univerzity zkoumá ostatky Tycha Braha. foto: Jacob Christensen RavnČTK

"Pokusíme se zrekonstruovat tvář Tycha Braha," řekl dnes na tiskové konferenci Jense Vellev, dánský vědec, který inicioval nový výzkum astronomovy hrobky v Týnském chrámu v Praze.

Z jeho ostatků odebíral vzorky kostí, vlasů a vousů mezinárodní tým vědců z Dánska a České republiky. Zároveň experti v Nemocnici Na Homolce zdokumentovali všechny kosti skenovacím rentgenem. Vznikly trojrozměrné snímky, podle kterých chtějí dánští vědci zrekonstruovat obličej Tycha Braha. 

Dánští vědci zkoumají ostatky Tycha Braha. Vlevo je Jens Vellev z univerzity v Aarhusu.

Rakev, vyzvednutá z hrobky v pondělí, obsahovala kosti, část pohřebního roucha a dvě skleněné lahve. Jedna ukrývala obličejovou část astronoma a krátký vzkaz. Ten byl vložen do sklenice v roce 1901, kdy byla hrobka 300 let po smrti Tycha Braha poprvé prozkoumána. Druhá sklenice obsahuje hmotu označenou jako mumifikovanou mozkovou tkáň. 

"Odebrali jsme vzorky kostí, vlasů a kníru. Jejich výzkumem chceme zjistit nejen jak Tycho Brahe zemřel, ale také jak žil," uvedl dnes na tiskové konferenci Jense Vellev z dánské univerzity v Aarhusu, který inicoval nové otevření hrobky.

O smrti Tycha Braha existuje několik hypotéz. Podle jedné byl otráven rtutí, další předpokládají, že dlouhodobě vdechoval rtuť během svých alchymistických pokusů, nebo se předávkoval vlastním lékem obsahujícím rtuť.

INFOGRAFIKA: Tycho Brahe
INFOGRAFIKA - klikněte pro zvětšení

Jedna hypotéza hovoří o zdravotních potížích vyvolaných selháním ledvin buď kvůli zvětšené prostatě, nebo nádoru na močových cestách.

Obsah rtuti ve vlasech může ukázat, jestli Brahe nepožil tuto jedovatou látku v posledních třech měsících, kosti prozradí, jak žil v posledních 15 letech.

Na výzkumu vzorků se budou podílet rovněž vědci z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd. První výsledky lze očekávat přibližně za dva měsíce

Největší překvapení zažili archeologové ve chvíli, kdy vedle cínové rakve s ostatky astronoma našli jednotlivé kosti osmi jedinců, z toho pěti dětí.

Otevírání hrobky a vynesení ostatků Tycha de Braha v Týnském chrámu.

"Tycho Brahe a jeho žena byli pohřbeni ve starší hrobce, rakve ležely na jeden a půl metru vysokém zásypu, který obsahoval jednotlivé kosti dalších osob," vysvětlil archeolog Zdeněk Dragoun z Národního památkového ústavu.

Dnes odpoledne budou v Týnském chrámu v Praze vráceny do hrobky rakev dánského astronoma Tycha Braha, ostatky jeho ženy a ve zvláštní schránce pak kosti osmi jedinců.

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...