Nejvyšší světový orgán pro dohled nad lidským zdravím, Světová zdravotnická organizace (WHO), totiž oficiálně schválil používání pesticidu DDT jako prevenci proti šíření tropické nemoci malárie. Ta ročně zabíjí přes milion lidí.
WHO nyní doporučuje používat DDT v malých dávkách k postřikům vnějších i vnitřních částí budov. Využití DDT se doporučuje proto, že na rozdíl od jiných látek komáry nejen zabíjí, ale také odpudí ty, kteří styk s ní přežijí. Svou roli jistě hraje i nízká cena přípravku.
Za povolení DDT dlouho bojovali mnozí experti. Přínos užívání DDT podle nich výrazně převyšuje zdravotní rizika s ním spojená.
Po roce 2000 klesla výroba této látky na nejnižší úroveň od zavedení přípravku na začátku čtyřicátých let. V roce 2001 byla podepsána tzv. Stockholmská dohoda, která některé známé průmyslové jedy zcela zakazovala a používání DDT značně omezovala.
Proti používání DDT jsou ekologická hnutí. Jejich protesty se datují v západním světě od počátku šedesátých let, především od vydání knihy „Tiché jaro“ americké ekologické aktivistky Rachel Carsonové v roce 1962. Ta strhla veřejné mínění na stranu odpůrců tohoto pesticidu. V USA bylo DDT zakázáno v roce 1972. V tehdejším Československu v roce 1974, přesto se u nás až do osmdesátých let vyráběly přípravky, které tuto látku obsahovaly.
Více informací najdete v dnešních Lidových novinách.
DDT se vrací, bude se používat proti malárii
NEW YORK/PRAHA -
Už se zdálo, že s počátkem nového tisíciletí zmizí ze světa prostředek na hubení hmyzu DDT. Měl namále, avšak nyní dostal novou šanci.
Chcete mít zářivý úsměv? Vyhrajte profesionální bělení zubů doma
Toužíte po zářivém úsměvu, který dodá vašemu vzhledu sebevědomí? Nyní máte šanci si splnit sen o bílých zubech z pohodlí domova! Zapojte se do naší...