Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Delfíni se oslovují jménem

Věda

  9:05
PRAHA - Poprvé se podařilo prokázat, že si zvířata mohou uvědomovat vlastní osobnost. V ultrazvukové konverzaci delfínů skákavých vědci rozeznali pískot označující konkrétního jedince. Tito kytovci si uvědomují vlastní individualitu

Delfín. foto: Reprofoto

Delfíni mají mnoho vlastností, kterými se přibližují lidem. Jejich výkonný mozek, který je v poměru k váze těla podstatně větší než mozek šimpanzů, umožnil vznik vysoce vyvinutého sociálního chování.

Nové výzkumy provedené na pobřeží Floridy naznačují, že delfíni při komunikaci dokonce používají pro konkrétní jedince jména. Jde skutečně o symbolické oslovení a ne jen pouhý zvuk. Delfíni své jméno poznají, i když ho uslyší v mírně pozměněné počítačové podobě.

Delfíni tedy chápou sami sebe i další zástupce svého druhu jako jedince s vlastní totožností. Biologové ze skotské University of St Andrews sledovali po tři roky chování delfínů skákavých (Tursiops truncatus, doslova nosaté mořské prase). Tito kytovci komunikovat potřebují. Žijí totiž v malých společenstvích o pěti až deseti jedincích, ale občas se shlukují do skupiny čítající i sto kusů.

Ošáleni počítačovým hlasem
Pozorování probíhalo na západním pobřeží Floridy. Populace delfínu v zátoce Sarasota čítá 140 kusů a patří mezi nejlépe prozkoumané. „Chytali jsme do sítí delfíny, kteří připluli k pobřeží. Jejich hlasy jsme nahrávali a počítačově analyzovali,“ řekl Vincent Janik z katedry mořských savců St Andrews University britské zpravodajské stanici BBC.

Následně vědci delfínům přehráli reproduktorů instalovaných pod mořskou hladinou pískání, které sice neslo příslušnou informaci, ale už bylo zbaveno hlasové charakteristiky.

Prokázalo se, že delfíni reagují i jméno „vyslovené“ počítačem. „To nám ukázalo, že delfíni znají navzájem svá jména, a nikoli jen hlasy,“ říká Vincent Janik. Každý delfín si svůj „podpis“ vytvoří v dětství a uchová si ho po celý život. Samotné „představení se“ trvá přibližně sekundu.

Unikátní vlastnost
Na vyslovení jména reagovala většina členů skupiny. Tito kytovci po zaslechnutí hvizdu-jména měnili směr častěji, než když uslyšeli hlas řadové člena skupiny. Ze čtrnácti pozorovaných delfínů takto reagovalo na počítačem vyslovené „jméno“ příbuzného devět jedinců.

Další tři nevykazovali vyšší náklonnost k žádnému z členů „tlupy“ a dva zkoumaní živočichové odpovídali přednostně na počítačem generované jméno nepříbuzného jedince, uvádí zpráva britských vědců publikovaná v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

„Domnívám se, že jde o velmi vzrušující objev, protože to znamená, že se u těchto zvířat vyvinuly stejné schopnosti jako u lidí,“ říká Vincent Janik. Takové schopnosti jsou v přírodě velmi vzácné. Zatím se je s jistotou nepodařilo prokázat u žádného jiného druhu zvířat.

V oceánech žije přes třicet druhů delfínů. Mezi ostatními mořskými dravci se prosadili třemi účinnými zbraněmi: jsou jimi inteligence, schopnost kooperovat a především sonar.
Život v moři delfíny připravil o  ušní boltce, které suchozemským tvorům slouží k usměrňování zvukového vlnění. Vnitřní ucho se ale u delfínů  vyvinulo natolik, že jsou schopni zaslechnout zvuky na na vzdálenost desítky kilometrů. Kytovci zvuk také umějí vysílat. Z odraženého signálu zjistí  velikost i tvar objektu a mohou svou kořist bez problémů sledovat i v úplné tmě. Další předností delfínů je rychlost, jsou schopni plavat rychlosti až  50 km/hPískot považovaný za jméno delfína
http://www.newscientist.com/data/images/ns/av/dolphinorig.wav

Počítačová napodobenina
http://www.newscientist.com/data/images/ns/av/dolphinsynth.wav

 

 

Autoři:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat