Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Divný zvenčí, divnější „uvnitř“

Ptakopysk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ptakopysk. | foto: wikipedia.org

PRAHA Ptakopysk vypadá, jako by byl sestaven z dílů, které byly zrovna po ruce. Velmi podobný dojem u vědců vyvolává i jeho DNA. Část genetické informace sdílí s ptáky, část s plazy a značná část genetického materiálu se shoduje se savci.

Studie mezinárodního týmu expertů popisující přečtení celé DNA ptakopyska je hlavním materiálem posledního čísla prestižního vědeckého časopisu Nature. Počet druhů, jejich genetická informace je kompletně zmapována, se nyní přiblížil ke dvacítce, přičemž savců je v tomto seznamu devět. Proč vzbudilo „dekódování“ ptakopyska takový zájem?

„Jeho genom je velmi důležitý, neboť pomáhá vysvětlit, jak jsme se my i ostatní savci vyvinuli,“ vysvětluje Chris Ponting z Oxfordské univerzity. „Je to jízdenka do doby, kdy všichni savci snášeli vejce, dodává Ponting, jenž je jedním z téměř stovky vědců, kteří jsou pod studií podepsaní. „Nyní můžeme studovat, jaké geny se v průběhu evoluce zakonzervovaly,“ objasňuje význam výzkumu Richard Wilson z Washingtonovy univerzity v St. Louis.

Zpět do druhohor
Domovem ptakopysků podivných (Ornithorhynchus anatinus) je východní Austrálie a Tasmánie. Od linie, z níž se později vyvinul i člověk, se jejich předek oddělil v druhohorách, před 170 miliony lety. Ptakopysk bývá označován za primitivního savce, ovšem k životu ve svém prostředí je dokonale přizpůsoben. Ačkoli ptakopysk nemá žádné bradavky a mláďata sají ze zduřelých výběžků kůže, produkují samice skutečné mléko. Jeho složení -tuky, cukr, bílkoviny - je obdobné jako u ostatních savců. Analýza ukázala, že hlavní mléčnou bílkovinu kasein vyrábí stejná skupina genů jako u člověka. Tyto geny tedy musí být starší než 170 milionů let.

Naproti tomu geny imunitního systému jsou mnohem novější a vlastní pouze ptakopyskům. Za proteiny z jedu jsou zase zodpovědné geny odpovídající výbavě plazů. Rozmnožování pak řídí podobné mechanismy jako u ptáků.

„Je to mnohem větší míchanice, než mohl kdokoli očekávat,“ komentoval výsledky přečtení dvou miliard a dvou set milionů „písmen“ poskládaných do 18 500 genů Ewan Birney, který dekódování genomu v cambridgeských laboratořích Evropského bioinformatického institutu řídil.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...