Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

DNA odhalila příbuzné mamuta

Věda

  9:39
PRAHA - Důkladná analýza genetické informace získaná z pozůstatků dobře zachovalého mamuta ukázala, že vyhynulý tlustokožec má nejblíže k asijským slonům.

Zmrzlý mamut pochází ze Sibiře.

Ze vzorku o hmotnosti pouhých 200 miligramů dokázal mezinárodní tým vědců přečíst důležitou část genetického výbavy mamuta. Zkoumaná kost pochází z mamutího „hřbitova“ objeveného ve stále zmrzlé půdě Sibiře. O výzkumu obsáhle informovala on-line verze vědeckého časopisu Nature.

Výzkum německých, britských a amerických genetiků vedený Michaelem Hofreiterem z Institutu Maxe Plancka v Lipsku se soustředil na takzvanou mitochondriální DNA.

Podivuhodné genetické hodiny
Ačkoli většina genetické informace každého živočicha je ukryta v buněčném jádře, pro zkoumání vývoje druhů je nejvhodnější mitochondriální DNA. Ta se nachází vně jádra a prakticky v nezměněné podobě se dědí po matce. Mitochondriální DNA nemá vliv na schopnosti svého nositele. Proto se ani nepřizpůsobuje změnám prostředí. Jediný posun v „mateřské“ šroubovici způsobují mutace genů. Ty se projevují ve stále stejné míře.
Změny lze proto snadno odhadnout, takže mitochondriální DNA představuje jakési genetické hodiny. Porovnáním těchto úseků DNA s dědičnou informací dnešních zvířat mohou vědci zjistit, kdy a kde se rodová linie rozdělila.

Problém však představuje kvalita vzorků. Na rozdíl od široce rozšířených představ nejsou mamuti zachováni tak, jako by se právě vytáhli z mrazničky. Ve většině případů se těla před zmrazením nějakou dobu rozkládala. Získat neporušenou DNA ze vzorku starého přes deset tisíc let je tedy téměř nemožné. Proto doposud nejdelší přečtená sekvence DNA jen mírně přesáhla tisíc „písmen“.

Úspěch přinesla nová metoda, s pomocí níž lze dochovanou informaci šetrně zrekonstruovat. Vědci zkoumali kost získanou ze zvířete nalezeného na břehu řeky Berelech v Jakutské oblasti na severu Ruska.

Na místním nalezišti se podařilo objevit na 160 mamutů. I zkoumaný vzorek vykazoval značná poškození. Vědci zkopírovali 46 úseků dědičné informace, přeskupili je a získali tak úplnější obraz mitochondriální DNA. Hofreiterův tým z ní dokázal přečíst sekvenci dlouhou 5000 znaků. To už stačí na závěry o příbuznosti druhů.

Z výsledků je zřejmé, že nejbližším žijícím příbuzným Mamuta severního (Mammuthus primigenius) je asijský slon. Ovšem rozdíly mezi ním a jeho africkým příbuzným nejsou velké. Afričtí sloni se od vývojové linie mamutů oddělili někdy před šesti miliony roky. Asijský slon ho následoval o necelý půl milion let později.
Autoři:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

WOLIP s.r.o.
Mechanik měření a regulace

WOLIP s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 42 000 Kč

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat