Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dočkáme se v létě nového iPhone?

Věda

  6:00
Na internetu se začalo živě spekulovat o dalším iPhone, který má na trh přijít 17. července. Oficiální zdroje toto datum nepotvrdily, ale specifikace nového produktu naznačují, že se nejedná o mystifikaci.

Zahájení prodeje nové verze iPhone už nákupní horečku nejspíše nepřinese, vylepšení jsou totiž jen kosmetická. foto: Lidové noviny

O nástupci současného modelu 3G už se spekuluje prakticky od jeho uvedení, protože ani tehdy uvedená vylepšení (zejména podpora 3G sítí) nebyla dostatečná, aby se iPhone funkčně vyrovnal své konkurenci. A podle dostupných informací se mu to nepovede ani s další generaci, protože i ta se nese v duchu spíše kosmetických inovací, než nějakých zásadních změn.

Nesplní se tak přání mnohých fanoušků, kteří očekávali, že Apple uvede iPhone Nano – zmenšenou verzi telefonu, která bude vycházet ze stejnojmenného hudebního přehrávače. Původně se tak mělo stát ještě před koncem roku.

Co se tedy ví o novém iPhone, který bývá někdy označován jako „4G“? Základní vzhled, paměťové kapacity (16 a 32 GB) zůstanou zachovány, stejně tak jako ceny (199 a 299 dolarů s dvouletým úpisem). Apple se zaměřil hlavně na detaily, které mu byly mnohdy v odborných recenzích vytýkány. Jedná se zejména o fotoaparát: zatímco současný iPhone disponuje pouze rozlišením dva megapixely, novinka nabídne celkem 3,2 MPx a navíc i automatické ostření (autofocus). Nutno podotknout, že dnes už je ve špičkových modelech ostatních značek zvykem fotoaparát s 5 MPx a některé společnosti se chlubí dokonce osmi megapixely.

Další velká skupina inovací se točí okolo výkonu a spotřeby zařízení. Novinka by údajně měla mít až dvojnásobný výpočetní výkon a paměť, než stávající iPhony, přesto se však podařilo zvýšit výdrž na baterie, a to hlavně díky technologii displeje OLED.

Změny se dotknout i GPS. Té by nově měl dopomáhat integrovaný kompas a údajně už by měla být dostupná i plnohodnotná navigace pro jízdu automobilem. Tomu by odpovídal i integrovaný FM vysílač. Toto zařízení umožňuje, abyste si zvuky vycházející z iPhone naladili na běžném rádiu, například v autě.

Mezi další vylepšení patří například vylepšení tolik kritizované práce s MMS anebo větší komfort při nahrávání videa a jeho editaci.

Nakolik jsou všechna tato vylepšení reálná, nelze soudit. Většina serverů, která s touto zprávou přišla, neuvádí konkrétní zdroj, pouze se odkazuje na neoficiální únik dat přímo z Apple, popřípadě z webu rakouského T-Mobile. Nejjistější zprávou je tak zřejmě samotný termín zahájení prodeje v USA – 17. červenec. Dá se pak očekávat, že na evropské trhy, včetně toho českého, dorazí novinka během podzimu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!