Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Domácí robot spáchal historicky první sebevraždu

Věda

  6:03
Majitelé robotického vysavače Irobot Roomba 760 našli po příchodu domů pouze hromádku ohořelých plastů a prachu. Podle majitelů byl robot před jejich odchodem zaručeně vypnutý, i přesto se mu nějakým způsobem mělo podařit vyšplhat na plotýnku, kde shořel.

Domácí robot spáchal historicky první sebevraždu foto: Reprofoto

Podle místního tisku existuje možnost, že šlo o výraz rebélie umělé inteligence proti domácím pracím. Přivolaní hasiči ve městě Kirchdorf v Rakousku sdělili, že našli zbytky přístroje na domácích kamnech.

Hasič Helmut Kniewasser k tomu řekl: „ Majitel dal vysavač na kuchyňskou linku, aby jí vyčistil. Jakmile robot dokončil svou práci, majitelé ho vypnuli a odešli z domu, avšak robota nechali položeného na lince. Robot se po jejich odchodu zřejmě znovu zapnul a pokračoval v úklidu až do chvíle, kdy se dostal na varnou plochu, kde se okamžitě začal tavit a uvízl tak na místě. Když jsme přijeli, už z něj zbyla jen hromádka popela. “

Celá budova musela být evakuována a byt, kde k požáru došlo, byl poškozen a to hlavně kouřem z hořícího plastu. Spekulace ohledně robotí sebevraždy zatím nebyly potvrzeny, avšak majitel Gernot Hackl i nadále trvá na tom, že robot byl při odchodu skutečně vypnut.

Rodina Hacklových je v současnosti bez domova, neboť jejich byt je stále neobyvatelný a hodlá se soudit s výrobcem robotického vysavače o náhradu škody, která jim požárem vznikla. Gernot Hackl k tomu dodal: „Vše je černé od kouře. Nyní se v našem bytě opravdu nedá přebývat. Už bych si nikdy podobný přístroj nekoupil. Pořídíte si ho, aby Vám uklízel byt a na místo toho Vám ho zápalí a vše zničí.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!