Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak se měří glykemie? Robot Charlie pomáhá dětem s cukrovkou

Magazín

  6:30
EDE - Ruben si ve svých sedmi letech už umí změřit glykemii a vypočítat, kolik sacharidů má sklenice mléka. To všechno dokáže díky svému novému příteli, robotu Charliemu, píše agentura AFP.

Robot Charlie pomáhá dětem s cukrovkou foto: Reprofoto

„Co máš dělat, když cítíš, že máš hypoglykemii?“ ptá se svým mechanickým hlasem malý červenobílý robot, když si s ním hoch hraje na hypoglykemii, pokles hladiny cukru v krvi. S robotem, který mluví a tančí, se Ruben, u něhož byla cukrovka zjištěna před rokem, učí vypočítat si údaje, které mu mohou zachránit život.

Charlie, jenž je plodem součinnosti zdravotníků, expertů na robotiku a univerzit z Nizozemska, Itálie, Německa a Británie, se brzy může stát pomocníkem mnoha dětí postižených cukrovkou prvního typu. V Nizozemsku je kolem 6000 mladých diabetiků a na tuto nemoc zde každoročně zemře nejméně jedno dítě.

Svět budoucnosti? Každý bude mít svého robota integrovaného do života

„Nemocné dítě a jeho rodina musejí na nemoc myslet bez přestání,“ vysvětluje Gert Jan van der Burg, pediatr z nemocnice Gelderse Vallei ve městě Ede v centrální části Nizozemska. Oslava narozenin, návštěva fast-foodu, sportovní aktivita či pouhé hraní videoher mohou totiž velmi rychle zvýšit hladinu cukru v krvi.

U osoby trpící cukrovkou prvního typu nedokáže slinivka břišní produkovat inzulín, hormon nutný pro vstup cukru do většiny buněk. Místo toho, aby cukr v buňkách byl zdrojem energie, hromadí se v krvi a uniká do moči. Jediným způsobem, jak tuto nemoc kontrolovat, je pravidelné užívání inzulínu.

Rodiče, ale i samy děti, tedy musejí stále vypočítávat obsah cukru v krvi či příjem sacharidů. Chyba v dávkování inzulínu může vést ke komatu.

Dosud dostalo 40 dětí v Nizozemsku nového přítele Charlieho v rámci testování projektu, který zároveň probíhá v Itálii a který financuje Evropská unie. Robot je koncipován pro děti od sedmi do čtrnácti let.

Osobní asistent

Tvůrci Charlieho chtějí rovněž vyvinout nový typ robota, který by dětem pomáhal vypořádávat se s nemocí, učil je, co to je cukrovka a jaký na ni mají vliv sport a výživa, vysvětluje Mark Neerincx z Technické univerzity v Delftu. Projekt nazvaný Osobní asistent pro zdravý životní styl vyvíjí nizozemská organizace pro aplikovaný výzkum (TNO) a její italské a německé protějšky, delftská univerzita a Imperial College v Londýně.

Smrticí roboti proti zločincům jako v USA? V Česku je zkoušíme, do akce ale nemůžou, říká expert

Děti postižené těžkou zátěží choroby jsou si vědomy, že se liší od svých vrstevníků. Robotu mohou sdělovat své pocity a líčit mu své zkušenosti. „Charlie je hodný, dává mi otázky, které se mě týkají,“ usmívá se desetiletá Sofiye Boyuksimseková, u níž byla cukrovka zjištěna před dvěma roky. Robot, který je v testovací fázi, má umět vyhodnocovat potřeby dítěte a jeho rodičů a konverzovat s nimi.

„Nejen že děti chtějí vědět víc o cukrovce, ale hlavně chtějí s robotem mluvit o tom, co je zajímá,“ zdůrazňuje Olivier Blanson z nizozemské organizace pro aplikovaný výzkum.

Autor: