Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Číslo týdne

Písek ji zavál na 160 let. Ve znovuobjevené hrobce vezíra Ptahšepsese našli i mumifikované ryby

Odkrývání hrobky vezíra Ptahšepsese foto: Český egyptologický ústav

Začátkem podzimu zveřejňují čeští egyptologové svoje objevy. Letošek nebyl výjimkou. Tentokrát našli badatelé z FF UK hrobku vysokého královského úředníka Ptahšepsese starou okolo 4400 let.
  7:00

Stavebně šlo o mastabu. Slovo pochází z arabského výrazu pro lavici. Hrobky tohoto typu mají tvar komolého čtyřbokého jehlanu.

Ptahšepsesovu hrobku už jednou před zhruba 160 lety objevil francouzský archeolog Auguste Mariette. Vyzvedl z ní nepravé dveře a překlad původně umístěný nad vchodem do zádušní kaple. Krátce nato však mastabu zavál písek.

Dveře a překlad skončily v Britském muzeu. Hrobka zůstala zasypaná až do roku 2022, kdy se ji povedlo najít znovu. Egyptologové ji napřed důkladně změřili. Nadzemní část stavby je dlouhá 42 metrů a široká 22 metrů, na výšku má přes čtyři metry.

Na snímku je Džoserova pyramida v Sakkáře, v jejíž blízkosti se hrobka hodnostáře Ptahšepsese nachází.

Badatelé zasvětili jejímu průzkumu archeologickou sezonu 2022. Uvnitř našli zádušní kapli, dvě místnosti vyhrazené pro sochy majitele a dlouhou chodbu. V kapli se dochovala malovaná výzdoba. Další rok pronikli egyptologové do podzemní pohřební komory.

Záhy vyšlo najevo, že byla vykradena už ve starověku. Navzdory tomu objevili výzkumníci v Ptahšepsesově pohřební komoře částečně otevřený sarkofág s úředníkovou mumií. Kromě něj našli ještě zbytky pohřebních darů, nádob na vnitřní orgány zesnulého a vůbec poprvé v historii i mumifikované ryby.

Svět zanesený tisíciletým pískem. Čeští egyptologové rozkrývají kousek po kousku život nejstarších králů

Ptahšepses žil na přelomu 24. a 25. století př. n. l. Na nepravých dveřích, které z hrobky vyzvedl Auguste Mariette, se dá rozluštit hodnostářův životopis. Podle něj se oženil s dcerou faraona Userkafa, princeznou Chamaat. Stal se tak prvním známým úředníkem nekrálovského původu v egyptské historii, kterému se dostalo výsady vzít si dceru faraona.

Překlad vchodu do kaple zase obsahuje odkaz na jeden z nejstarších dokladů kultu boha Usíra. Ten měl na starosti plodnost a úrodu. Zároveň vládl i podsvětí. Předsedal soudu, který vážil duše zesnulých.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!