Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Einstein neměl srdce z kamene

Věda

  17:13
Praha - Svoje přednášky tady... mám už za sebou. Dnes ráno kvartet, překrásný, jako za starých časů. První housle hrál osmdesátiletý mladík! Brzy budu mít plné zuby relativity. I taková věc člověka omrzí, když se jí příliš věnuje... psal fyzik Albert Einstein z Prahy v lednu 1921 své druhé ženě Else.

Albert Einstein. foto: Reprofoto

V hlavním městě Československa tehdy pronesl sérii přednášek. Nebyla to ale jeho první návštěva. V letech 1911 - 12 tu žil i se svou rodinou (bydleli v novém bytě v Lesnické ulici na Smíchově) a působil na pražské Německé univerzitě jako profesor teoretické fyziky.  Během té doby stihl zveřejnit 11 vědeckých spisů, které se staly základem pozdější obecné teorie relativity. Navštěvoval filozoficko-literární salon, kam docházel například i Franz Kafka nebo Max Brod. Jeho první žena Mileva se ale v Praze cítila osamocená a nešťastná.  Přestože se Einstein dvakrát oženil a vystřídal několik milenek, nechoval se ke své rodině tak chladně, jak se dosud tradovalo. Vyplývá to z dopisů, které tento týden, jednapadesát let po Einsteinově smrti, zveřejnila Hebrejská univerzita v Jeruzalémě.

Svým ženám i dětem pravidelně psal, svěřoval se jim se svými zážitky i city. Netajil se ani svými nemanželskými vztahy. Se svou druhou ženou Elsou (která byla zároveň jeho sestřenicí) o nich mluvil až překvapivě otevřeně.  Z dosud známých dopisů vyplývalo, že se ke své první ženě choval krutě a o rodinu nejevil valný zájem. Podle fámy jí měl dokonce dát ultimátum, že mu musí třikrát denně nosit teplé jídlo do pracovny a neočekávat žádné intimnosti, pokud má jejich manželství vydržet.

„Nově zveřejněné listy ale dokládají, že Milevě pravidelně psal a svěřoval se jí. I když se s ní později rozvedl, velice s ní soucítil a litoval ji,“ uvádí profesor Hanoch Gutfreund z Hebrejské univerzity pro britský list The Guardian.  Druhé ženě Else i její dceři Margot psal Einstein téměř každý den. Líčil jim například, jak se nudí na přednáškách nebo jak se snaží přestat kouřit. S Elsou i s Margot bez zábran rozebíral svoje vztahy k jiným ženám. Za pozornost stojí především slečna M.  (Ethel Michanowská, berlínská dáma z lepší společnosti), která se přátelila s jeho nevlastními dcerami a přijela za ním do Anglie.

Pronásledován ženami

„Píšu ti, protože jsi z celé rodiny nejrozumnější a protože ubohá matka (Elsa) je už úplně mešuge. Je pravda, že M. za mnou přijela a její pronásledování už se vymyká kontrole. Ale zaprvé jsem tomu nemohl předejít a zadruhé, až ji uvidím, řeknu jí, že by měla okamžitě zmizet (...) Ze všech dam jsem ve styku jen s paní L., která je absolutně neškodná,“ napsal Einstein nevlastní dceři Margot v roce 1931.

Žen ale bylo v Einsteinově životě mnohem víc. V roce 1923 se zamiloval do mladičké neteře svého přítele, která se později stala vědcovou sekretářkou a skoro patřila do rodiny. Od poloviny 20. let do roku 1933, kdy Einstein emigroval do Spojených států, se v jeho životě objevily další ženy: Margarete, Estella, Toni, další Toni... fyzik je kromě jiného zval na projížďky lodí, na koncerty, četl s nimi knihy.

Do jiného světla se nyní dostává také Einsteinův vztah k dětem. „V jednom ze známých dopisů napsal o svém schizofrenním synovi Eduardovi, že by možná bylo lepší, kdyby se nikdy nenarodil. V nově zveřejněných listech se ale svěřuje, že mu dělají velkou radost básničky, obrázky a vzkazy, které mu syn posílá,“ říká profesor Gutfreund. Einstein neskrývá ani svůj vroucný cit k nevlastní dceři Margot. „Miluji ji, jako by byla moje vlastní dcera. Možná ještě víc, protože bůhví, jaký spratek by z ní vyrostl, kdybych byl jejím otcem já,“ píše fyzik.
Právě Margot později Einstein odkázal svoji korespondenci. Po její smrti v červenci 1986 se dopisy staly součástí pozůstalosti, kterou spravuje Hebrejská univerzita v Jeruzalémě, již Einstein spoluzakládal. Podle přání dárkyně zůstaly listy dalších dvacet let v tajnosti kvůli ochraně soukromí osob, které jsou v nich zmiňovány.

Moji kůži prodat nemohou

Z korespondence vyplývají i další pozoruhodná fakta. Podle rozvodové smlouvy měl Einstein uložit peníze získané za Nobelovu cenu na konto ve švýcarské bance. Z jeho úroků měla žít jeho první žena a dva synové. Nyní vyšlo najevo, že fyzik velkou část investoval v Evropě a v Americe a během světové hospodářské krize ve 30. letech o své investice přišel. „Přesto ženě a dětem dal celkem víc peněz, než za Nobelovu cenu dohromady získal,“ říká archivářka Hebrejské univerzity Barbara Wolffová, která čtením dopisů strávila dva roky.

Zajímavý je také géniův postoj k popularitě. Elsa, která se starala o peníze, s ním v dopisech řešila možnost prodeje jeho rukopisů. „Ještě že nikdo nemůže prodat moji kůži zaživa. Tady je božský klid. Nikdo si tu na mě nemůže dělat nároky,“ píše jí z Kielu, kde v roce 1933 pracoval a měl k dispozici byt, kde byl stranou veřejného zájmu. Vědu Einstein v dopisech příliš nezmiňuje. Přesto se nyní známý obraz génia pozmění. „Každý, kdo teď bude psát Einsteinův životopis, musí brát v úvahu tyto nové prameny,“ říká profesor Gutfreund.

Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat