Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Experti: Mužská obřízka by mohla o miliony snížit počet nakažených HIV

Věda

  22:27
VÍDEŇ - Více než čtyři miliony nových nakažení virem HIV by si mohla ušetřit východní a jižní Afrika do roku 2025, kdyby se tam zvýšil podíl obřezaných novorozených chlapců i dospělých mužů na 80 procent. Uvedli to experti na 18. mezinárodní konferenci o AIDS ve Vídni.

HIV (zelený) vylézá z pěstované bílé krvinky foto: C. GoldsmithReprofoto

Díky rozšíření obřízky v regionu by se rovněž do roku 2025 uspořilo 20,2 miliardy dolarů (téměř 400 miliard korun) na nákladech spojených s léčbou nakažených.

"S tím, jak se tenčí globální zdroje, se musíme zaměřit na rozšíření osvědčených a nákladově efektivních metod prevence šíření HIV jako je mužská obřízka," prohlásil expert Krišna Džafa ze zdravotnické humanitární organizace PSI.

Džafovy komentáře jsou v souladu s názory bývalého amerického prezidenta Billa Clintona a filantropa Billa Gatese, kteří v rakouské metropoli vystoupili v pondělí a vyzvali k rozsáhlejšímu obřezávání jakožto nenákladnému způsobu prevence AIDS.

Nejvíc lidí nakažených virem HIV žije v subsaharské Africe, 67 procent ze všech 33,4 milionu nemocných na celém světě. V regionu se podle odhadů jenom v roce 2008 nově nakazilo 1,9 lidí.

Výzkum Světové zdravotnické organizace (WHO) přitom ukázal, že mužská obřízka dokáže snížit riziko přenosu HIV až o 60 procent.

V centru Vídně se dnes večer vydalo na pochod proti AIDS několik tisícovek lidí. Účastníky manifestace na podporu dodržování práv nemocných na závěr čekal koncert zpěvačky Annie Lennoxové před palácem Hofburg.

Autor: