28. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zatímco se Němci přou o obřízku, vychází známka oslavující ji

Pošta- ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pošta- ilustrační foto | foto: Shutterstock

BERLÍN V době, kdy se v Německu debatuje o rituální obřízce, vychází poštovní známka, která připomíná, že tento zákrok před 2000 lety coby osmidenní miminko údajně podstoupil sám Ježíš Kristus. Píše o tom agentura Reuters.

Na známce připomínající dvousetleté výročí založení Německé biblické společnosti, které připadá na 11. září, je citát z Nového zákona: "Osmého dne, když byl čas ho obřezat, dostal jméno Ježíš."

ČTĚTE TAKÉ:

Zástupci biblické společnost tvrdí, že podoba známky v hodnotě 85 eurocentů (asi 21 korun) byla hotová daleko dříve, než se v Německu rozhořela debata o rituální obřízce židů a muslimů. Na jejím začátku stál červnový rozsudek soudu v Kolíně nad Rýnem, podle kterého tento zákrok nesmějí podstupovat malí chlapci, ale až případně dospělí muži, kteří se pro to sami rozhodnou.

Verdikt, který se vztahuje jen na oblast Kolína nad Rýnem, pobouřil židy a muslimy. Mnozí se báli o osud náboženské svobody a tolerance v Německu. To je v zemi, kde se zrodil nacismus, velmi citlivé téma. Podle židovských náboženských pravidel bývají chlapci obřezáni osmý den po narození. V islámu se to různí podle zvyklostí jednotlivých rodin, zemí a větví tohoto náboženství.

ČTK, Lidovky.cz