Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německý rabín provádí obřízky i přes zákaz. Teď čelí žalobě

Svět

  10:46
BERLÍN - Německý doktor podal trestní oznámení na rabína za to, že provádí obřízky na kojencích. Před dvěma měsíci přitom kolínský soud obřízku zakázal, když ji označil za ublížení na zdraví. Podle agentury Reuters může krok dále zvýšit obavy německých židů z ohrožení jejich tradičního způsobu života v zemi.
Rabíni u Zdi nářků - ilustrační foto

Rabíni u Zdi nářků - ilustrační foto foto: Shutterstock

Žalobu podal lékař ve spolkové zemi Hesensko na rabína Davida Goldberga, který je považován za předního židovského duchovního ve městě Hof. Místní prokuratura žalobu prověří a pak rozhodne, zda zahájí vyšetřování. Zatím je prý příliš brzy na to, aby bylo možné říci, jestli se tak stane.

Goldberg, který pochází z Izraele a v Německu žije dvacet let, Reuters řekl, že obřízky od zákazu neprováděl, spíše však z důvodu nízké poptávky, než z obav před právním postihem. Za svůj život prý obřezal na čtyři tisíce chlapců a v žádném případě nedošlo ke zdravotním komplikacím.

Spor o obřízku
Německý doktor trestní oznámení podal na základě výroku soudu v Kolíně nad Rýnem, který rozhodoval o případu čtyřletého chlapce, u něhož se po zákroku objevily zdravotní komplikace, a 26. června obřízky prováděné z náboženských důvodů zakázal. To vyvolalo bouřlivou reakci, především židů a muslimů, kteří své mužské potomky tradičně obřezávají.

Také nejsilnější německé politické strany reagovaly - na rozdíl od mírné většiny Němců, která zákaz podporuje - rozhodně slíbily schválení zákona, který obřízky z náboženských důvodů znovu umožní.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat