Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Glosa: Jak zavřít tunel plný krve

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto:  Šimon, Lidové noviny

Když se český novinář dostane do křížku se státní mocí, která nemá zrovna nejčistší svědomí, začnou se dít věci, nad kterými se musíme ptát, jaký že se píše rok a v jaké zemi to žijeme.

Jan Urban, český novinář a bývalý disident, provozoval více než tři čtvrtě roku web www.tunelplnykrve.cz, kde se věnoval rozkrývání kauzy Diag Human. Ta je sama o sobě daleko složitější, než aby ji dokázala postihnout jedna reportáž nebo novinový článek, a proto lze takovou snahu jen a jen uvítat. Činnost webu jako celku však byla pozastavena a to na žádost Policie ČR, protože se na něm měl nacházet utajovaný dokument. Znovu se tak rozvířila diskuse o svobodě slova na internetu.

Zkusme chvíli uvažovat, že onen zveřejněný dokument byl skutečně utajený a utajený oprávněně, to znamená, že by skutečnosti v něm uvedené mohly někomu nebo něčemu uškodit. V takovém případě je povinností policie konat. Mnoho otazníků se nad případem vznáší dál.

Proč rovnou celý web? Asi nejpalčivější otázka se vkrádá do mysli jako první. Představte si analogii: v diskusi na nějakém velkém serveru někdo pod článkem zveřejní svůj neonacistický názor, který nějakým způsobem ujde pozornosti administrátorů. Policie by pak měla celý server, celou doménu podle stejného metru odstavit z provozu.

Ona už vůbec aktivita v této oblasti vyvolává úžas: na webu můžete najít desítky stránek neonacistických hnutí, různé formy nelegální pornografie, pirátské stránky stejně tak jako zjevné podvody a policie? Nemá počítače, nemá lidi, nemá legislativní prostředky u stránek umístěných v zahraničí. Když je ovšem potřeba došlápnout si na jednoho novináře, jde to rázem snadno. A navíc bez jakékoli předchozí výzvy nebo snahy vyřešit celý problém domluvou.

Celá kauza tak vyvolává dojem, že se panu Urbanovi podařilo někomu šlápnout na kuří oko, což je nejvyšší meta práce každého investigativního žurnalisty. Pro bývalého disidenta musí být obzvláště těžké sledovat, jak cenzura dobře funguje i po dvaceti letech od revoluce.

Avšak ať v pozadí stojí kdokoli, svým záměrem vyvolal přesný opak. Ukazuje se, že kauza je stále živá a stále má někdo důvody něco tajit. Proč a kdo, to už je jiná otázka a doufejme, že se Jan Urban a jemu podobní jednou doberou odpovědi.

Nejvíce by mě ale zajímalo, jak si česká policie poradí s tím, že Google uchovává ve své paměti obraz stránek včetně inkriminovaného dokumentu. Vypnou čeští policisté nakonec i celý Google?

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?
TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?

Otestovaly jsme za vás čtyři nové druhy masa od Krahulíka z řady sous-vide. Masa jsou bez lepku, „éček“ a velmi pomalu vařená, aby si zachovala co...