Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Glosa: Když se vize mění ve skutečnost

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: SiemensReprofoto

Mezi spisovateli najdeme spoustu vizionářů, jejichž předpovědi se do puntíku vyplnily. Daleko zrůdnější momenty však nastanou v okamžiku, kdy se naplní představy scénáristů béčkových amerických trháků.

Někteří vizionáři mají své místo v síni slávy jisté už dopředu. Třeba takový Jules Verne anebo nedávno zesnulý A. C. Clarke. Člověk se může jen zamýšlet nad tím, jak se jim to podařilo. Zda-li si jen něco nevymysleli a ono se to náhodou stalo skutečností, anebo byla velikost jejich génia taková, že skutečně dokázala pokořit hranice časoprostoru a nahlédnout do budoucnosti.

Mezi mé oblíbené filmy patří Běžící muž. Byť by se na první pohled mohlo zdát, že se jedná o obyčejný akční film na míru šitý Arnoldu Schwarzeneggerovi, který zde může těmi nejbrutálnějšími způsoby vypořádávat s desítkami nepřátel, obsahuje i jisté poselství, které se svou naléhavostí vyrovná například i románu 1984 George Orwella.

Na konci osmdesátých let, když jsme se na film dívali na videu dovezeném ze Západního Německa, ještě nikdo nechápal, co je to „reality show“, proč by měli chtít televizní producenti v honbě za sledovaností manipulovat se skutečností, a tak třeba vědomě ublížit člověku. Dnes je však reality show běžně používaným slovem a že při nich ještě neteče krev je spíše k podivu.

Při pročítání zpráv z minulého týdne se mi vybavil další podobný film z počátku devadesátých let. Stejně nechutně brutální Obojek (Deadlock) přišel se zajímavou myšlenkou experimentálního vězení. V něm už by nebyly potřeba zdi ani ploty, vězně před útěkem stráží obojky kolem jejich krků. Každý z nich je spojen s jiným a jakmile vzdálenost mezi nimi naroste nad určenou mez, oba dva explodují.

A nyní nápad, s nimž přišla jedna kanadská firma. Cestující v letadle dostanou kolem zápěstí speciální náramek. Ten bude dálkově ovládaný a pokud vás ostraha letadla vyhodnotí jako možné nebezpečí, udělí vám na dálku elektrošok. Ten bude mít stejně paralyzující účinky jako Taser, na několik minut způsobí křeče, a dá tak posádce dost času agresora spoutat.

Ve srovnání s ozbrojenými strážemi na palubách letadel se má jednat o daleko bezpečnější zařízení, které bude navíc možno použít i proti jiným hrozbám než jsou teroristé. Stejně tak dobře poslouží i proti opilým agresorům.

Nasazení do praxe je prý otázkou několika let, alespoň co se severoamerických leteckých společností týče. A my se tak dočkáme další vize uvedené v reálný život. Nezbývá se než ptát, který další film poslouží pro inspiraci jako další. Co třeba Matrix?

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...