Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Glosa: Křemíkovému vrchu zvoní hrana

Věda

  10:00
Radní za Prahu 6 opatrně naznačili, že plochy kolem Strahovského stadionu změní své využití. Nově by měly sloužit obytným účelům, jen s tamními kolejemi se už jaksi nepočítá. Ptáte se, co to má společného s technikou? Možná víc, než si myslíte.

Strahovské koleje nejspíše budou nahrazeny luxusními bytovými komplexy. foto: SUZ ČVUTReprofoto

Strahovské koleje se svou kapacitou přesahující pět tisíc lůžek patří k jedněm z největších v zemi. Slouží převážně studentům ČVUT, a tak se zde můžete potkat se samými budoucími techniky: programátory, strojaři, stavaři.

Po tři roky jsem měl to štěstí, že jsem Strahov mohl nazývat svým druhým domovem. A můj počáteční údiv nad tím, v jakých podmínkách je možno dlouhodobě žít postupně střídalo nadšení z toho, jak skvělé místo mohou takové koleje být.

Ačkoli se to nezdá, místo má zvláštní a neopakovatelnou atmosféru. Původně totiž byly postaveny jako ubytovna pro cvičence Spartakiád, z čehož vyplývá nejedna zvláštnost. Kupříkladu nadměrně široké chodby (vzhledem k pokojům), které za deštivých dní sloužily k nácviku sestav. Není pak divu, že někteří studenti pak bydlívají „po jižansku“, tedy více před svým pokojem, než v něm.

Daleko horší problémy způsobují nedostačující elektrické rozvody. Ty byly koncipovány „na dva holící strojky nebo fény na pokoj“, a tak není divu, že po nastěhování celoročních bydlících brzy přestávaly stačit. Situace se vyhrotila v roce 1967, kdy se mezi bloky po jednom větším výpadku srotila skupina nespokojených studentů, kteří za skandování hesel „Chceme světlo“ a „Dejte nám více světla“ vyrazila směr centrum. Jak dvojznačně musely tyto upřímně míněné slogany působit na pohlaváry na Hradě, na němž v té době byla i návštěva z Moskvy, není potřeba zdůrazňovat. Protest skončil násilným střetem, mnoho studentů bylo potrestáno vyloučením ze školy. Nutno podotknout, že s výpadky elektrické energie s Strahov v menší míře potýkal i na začátku 21. století…

Řeknete si tedy dobrá, někdo chce dát studentům nové a moderní koleje, proč ne. Ovšem to je ta poslední pozitivní věc, kterou lze na plánech radních vidět. Nabízí se totiž otázka, kde v přecpané Praze najít místo pro ubytování minimálně pěti tisícovek lidí. Odpověď byla více než pohotová: nové koleje vzniknou  Ruzyni. To je pro studenty, kteří mají část výuky v Dejvicích a část na Karlově náměstí opravdu dobrá zpráva. Ostatně už jen volba čtvrti mnohé značí – obvykle se sem stěhují zařízení, která nějakým způsobem vadí, přestože jsou nezbytná – například letiště nebo věznice.

Nejvíce se ale musíme pozastavit nad tím, jak vše mají radní společně s vedením školy už dopředu vymyšlené. Proč koleje raději pořádně nezrekonstruovat? Na to už jsou moc staré a nevyplatilo by se to (a když budeme čekat ještě chvíli, tak spadnou samy a ušetří se za demolici). Co vznikne na jejich místě? Bytový komplex. A není nutné nijak zdůrazňovat, že na takovémto místě určitě nepůjde o startovní bydlení pro sociálně slabé a že konkurenční boj mezi developerskými firmami bude zahrnovat i osobní péči o některé rozhodující.

Silicon Hill (Křemíkový vrch) pojmenovaný podle svého předobrazu technologického centa Silicon Valley v USA to určitě nebude mít v nadcházejících letech jednoduché. Nezbývá mu tedy než popřát, aby se definitivně nevytratil z mapy světa techniky. Byla by to škoda.

Autor: