Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Glosa: Slibem neublížíš

Věda

  6:00
Jedno pořekadlo říká, že není nutné umět věci dobře vyrobit, ale daleko důležitější je je dobře prodat. Ve většině firem tak má hlavní slovo PR oddělení, které při kouzlení se slovíčky předvádí obdivuhodné výkony – udělat z ničeho něco.

BTS. foto: Reprofoto

Velká očekávání – do těchto slov by se dalo vměstnat vše, co vyjadřuje vztah mezi českým T-Mobilem a sítěmi třetí generace UMTS FDD. Kdo tuto problematiku sleduje pozorněji a má na to dost trpělivosti, že například neutekl ke konkurenci, může sledovat zajímavý vývoj. Na sklonku roku 2005, kdy byl akorát tak správný čas na to, aby začalo být 3G masivněji nasazováno, abychom drželi krok z vyspělým světem, ohlásil T-Mobile příchod UMTS TDD. Moc se nechlubil tím, že to není příliš rozšířené řešení a už v té době slepá ulička, ale raději vše zamaskoval bombastickým a matoucím názvem 4G, jako by se snažil naznačit, že tato technologie je o krok dál. Ne, opravdu není.

Čas šel dál a tu a tem se někdo pozeptal na spuštění UMTS FDD. Nejdříve byly odpovědi vyhýbavé, ale postupem času se měnily na: ne, to už pro nás není hlavním cílem. Protože takové tvrzení bylo čím dál tím méně obhajitelné, přišel T-Mobile s dalším bombastickým heslem: zapomeňte na 3G, přejdeme rovnou na LTE. Nebylo to pořád to, co bychom chtěli slyšet, ale lepší než drátem do oka.

Pak ale přišla recese. Manažerům začaly vstávat vlasy na hlavě v záchvatech paniky seškrtali, co se dalo. Včetně supermoderního LTE. Nastala však otázka: a co bude dál? Odpověď je jednoduchá: slíbíme lidem 3G. To bylo na sklonku roku. Plán neurčitě zněl na rok 2009 a větší města.

Jak si můžete povšimnout, tento rok pomalu směřuje do své poslední třetiny a nikde nic. Aby lidé nezačali utíkat ke konkurenci, je potřeba je uchlácholit: tak tedy do konce roku a určitě v pilotním provozu v pražských Roztylech.

Co bude dál? Dočkáme se konečně něčeho konkrétního a hmatatelného, anebo na nás čekají jen další tiskové zprávy a mlhavá prohlášení? Slibem totiž nikdy neublížíš.

Autor: