Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Glosa: Strašení místo řešení

Věda

  6:00
Půjčovat si do nadpisu článků politická hesla nemusí být zrovna nejlepší nápad, ale v tomto případě lze jen těžko najít přiléhavější frázi: když se totiž někdo pokusí natočit osvětu pro děti o nebezpečích internetu, výsledek se může mnohdy minout účinkem.

Ilustrační foto. foto: shutterstock.com

Doba ve všem přitvrzuje. To se bohužel nevyhýbá ani osvětovým kampaním. Jako dobrý případ poslouží například ty týkající se motorismu. Tam ty jsou inteligentní a poučné dvouminutovky od Besipu, které na krátkém prostoru uvedly problém, osvětlily možná rizika a nabídly přijatelné řešení. Namísto nich tu máme nic neříkající a expresivitou hrající Renčovy klipy, které doplněné o velké černé čtverce zakrývající podstatné scény mnohdy připomínají filmový experiment, za který by se nemusel stydět ani Dziga Vertov.

A co teprve v případě, kdy se nás někdo snaží poučit o nebezpečích, která na internetu číhají na děti. Pro média jsou takové případy doslova zlatým dolem, protože v nich najdete všechno, co správně úderná reportáž potřebuje: ohrožené dítě, temně sexuální náboj, anonymní zápornou postavu a nedokonalou legislativu, která to všechno neumí náležitě potrestat.

Když si pak o internetu děláte názor jen na základě televizního zpravodajství, pak snadno podlehnete dojmu, že je to síť pro pedofily, sexuální násilníky, teroristy, podvodníky a narušené studenty připravující se na útoky na školách. Ani se pak nelze divit názorům některých důchodců, které se často stávají terčem vtipů, že by „…všechny ty internety zakázali.“

Bohužel ani kampaň seznamsebezpecne.cz, za kterou stojí krom Seznamu také Nadace Naše dítě, Linka bezpečí a Policejní prezidium, se tento obraz nesnaží nijak změnit. Už jen volba moderátora, který v televizi s entuziasmem sobě vlastním prezentuje utrpení lidí v extrémních životních situacích jako zajímavou podívanou, napovídá, že zde nejde ani tak o to lidi poučit, jako spíše vystrašit.

Kampaň sice doprovází i desatero, jak se správně chovat, ale při jeho plném naplnění nakonec dojdete k závěru, že by místo něj stačil jediný bod: hlavně ten internet nepouštějte, je to strašně nebezpečné!

Pokud se tvůrci kampaně snažili právě o toto, pak se jim to nejspíše povedlo. Jen je mi líto všech těch dětí, jimž rodiče pro jistotu zakáží přistupovat k internetu, což je do budoucí života možná poznamená víc, než všechna ta mediálně nafouknutá nebezpečí.

Autor: