Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 9 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Glosa: Všichni jsme beta testeři

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: SiemensReprofoto

Microsoft vydal beta verzi svého operačního systému Windows 7. Technické zpravodajské weby nepíší prakticky o ničem jiném a servery nestíhají nápor zájemců a hroutí se. Je to tak ale v pořádku?

Vedení softwarových projektů je hotová věda a má svá jasná pravidla. Až je vývoj doveden do okamžiku, kdy se programátoři domnívají, že produkt neobsahuje žádné chyby, označí jej jako beta verzi (na rozdíl od tzv. alfa verzí, které slouží jen pro jejich potřebu a u kterých není prakticky zaručena funkčnost) a dají k dispozici pro testování.

Dříve se o něj staral velice uzavřený okruh testerů. Mnohdy se jednalo o zaměstnance firmy, kteří měli navíc pod přísným zákazem a hrozbou tučných pokut zakázáno o testovaném softwaru mluvit nebo jej dokonce nějakým způsobem šířit dál.

A není divu: beta verze mívá co do funkčnosti a spolehlivosti k finálnímu programu mnohdy opravdu velice daleko. Pokud si nepoučený člověk začne dělat úsudek o jeho kvalitách pouze na základě tohoto setkání, mnohdy ho zcela zbytečně odsoudí nebo rovnou zavrhne, třeba jen z prozaického důvodu, že „to nějak často padá“.

Microsoft něco takového zcela zjevně netrápí. Buďto už má pocit, že na pověsti jeho produktů není co pokazit anebo chce jen ušetřit za interní beta testery, když své Windows 7 uvolnil veřejně a navíc ještě s notnou propagací.

Možná je to však dobře naplánovaný záměr. Takový krok na sebe strhl zcela zjevnou pozornost, a to při minimálních marketingových nákladech. Lidé zběsile stahují a zkoušejí, jako by se snad jednalo o nějakou počítačovou hru, a ne operační systém. A když tu a tam odešlou do Redmondu nějaké to chybové hlášení, pracují vlastně jako testeři, avšak bez nároku na odměnu.

Celé to vlastně jen podtrhuje jen obecný trend, kdy se stírá rozdíl mezi softwarem ve fázi vývoje a prodeje. Každotýdenní updaty a opravné balíčky už jsou samozřejmostí, a to nejen u počítačových programů, ale i mobilních telefonů a dalších druhů elektroniky.

Zákazníci jsou tak postupně vtaženi do role beta testerů, kteří nejen že dělají svou práci zadarmo a s nadšením, ale mnohdy si za ni ještě zaplatí. Není to úžasné?

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....