Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak číst a vytvářet soubory PDF?

Věda

  6:00
PDF se nezpochybnitelně stalo platným členem rodiny kancelářských souborů. Poradíme vám, jak práci s nimi bez problémů zvládnout – a to jak čtení, tak jejich tvorbu.

Práce s PDF je pro některé profese nezbytností. foto: Ondřej Pohl, Lidovky.cz

Možná si říkáte, k čemu je potřeba další kancelářský dokument, když už jich máme tolik. Ovšem výhoda PDF (Portable Document Format) spočívá v tom, že napříč různými platformami a systémy vypadá stejně. Pokud tedy vytváříte dokument pro větší čtenářskou obec, nemusíte řešit takové problémy, jakože se na Linuxu rozjede formátování, na Macu se nezobrazí obrázky a na starších Windowsech nepůjde dokument otevřít vůbec.
Daleko častěji než k vytváření se dostanete ke čtení takovýchto souborů. Protože je operační systém sám obvykle nedokáže zpracovat, musíte do něj nainstalovat prohlížeč. A který jiný může být lepší než ten od firmy, která světu formát PDF dala? Na této stránce si vyberte svůj operační systém a zvolte jazyk (k dispozici je i čeština) a pokračujte kliknutím na tlačítko Continue. Na další stránce můžete odškrtnout volbu Adobe Photoshop® Album Starter Edition, pak potvrďte svou volbu kliknutím na Download Adobe Reader.
 Adobe - Download Adobe Reader
Jeho následná instalace je snadná a nijak se neliší od ostatních programů. Stačí jen potvrdit souhlas si licenčními podmínkami a klikat na Next. Při instalaci jsou s prohlížečem soubory PDF automaticky asociovány, což znamená, že se v něm budou nadále otevírat.
Jak soubory PDF vytvářet?
Občas nastane situace, kdy naopak budete potřebovat nějaké to „pédéefko“ stvořit a poslat do světa. Opět existuje spousta možností, jak to provést, ovšem ty už nejsou obvykle zadarmo. Existuje však jedna varianta, za níž platit nemusíte, přesto je však velice jednoduchá a efektivní.
Jmenuje se PDF995 a její domovskou stránku najdete zde. Její instalace se sestává ze dvou částí: nejprve stáhněte tento soubor, spusťte jej a klikněte na tlačítko Accept. Poté stáhněte druhý soubor, rovněž jej spusťte a vyčkejte konce instalace.
 PDF995
Pokud jste byli úspěšní, objeví se vám v systému nová tiskárna – pouze virtuální. Budete-li tedy chtít převést nějaký dokument do PDF, zvolíte jeho tisk, vyberete tiskárnu s názvem PDF995 a zadáte jméno a umístění vytvářeného souboru. 
Autor: