Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak motivovat studenty? Permanentkou do fitka

Věda

  8:00
Příspěvek na předplatné časopisu, permanentka do fitka nebo do internetové kavárny nebo rovnou zájezd. Když chtějí studenti soukromého čtyřletého EKO Gymnázia v Poděbradech některou z výše uvedených odměn, nemusí čekat, až jim rodiče nebo prarodiče dají peníze.

Na ekogymnáziu Poděbrady mohou studenti získat za aktivity ve škole i mimo školní body "ekouny", které pak můžou vyměnit za různé výhody při studiu foto:  František Vlček, Lidové noviny

Ani nepotřebují pracovat na brigádě. Tyhle dárky mohou studenti získat ve škole v rámci originálního motivačního programu. Škola totiž disponuje vnitřní měnou, takzvanými "ekouny" a svým studentům je pravidelně vyplácí.

Ekomenu

10 ekounů - za ně lze pořídit účast v zahraniční delegaci školy nebo navýšení limitu zameškaných omluvených hodin o 20
9 ekounů - bezplatné zapůjčení jazykových učebnic na jeden školní rok nebo permanentka do plaveckého bazénu
8 ekounů - tematický zájezd po Česku dle zájmu studenta nebo navýšení limitu zameškaných omluvených hodin o 15
5 ekounů - večeře s oblíbeným pedagogem nebo karta polehčujících okolností při zkoušení (5krát)
3 ekouny - předplatné v internetové kavárně nebo výmaz drobného kázeňského přestupku
1 ekoun - kopírování zdarma (30 kopií) nebo karta polehčujících okolností při zkoušení (2krát)

Chybělo nakopnutí
"Od začátku existence naší školy jsme hledali optimální motivační systém. Známky se nám nezdály dostačující, protože jde víceméně o negativní motivaci," vysvětluje ředitel školy Zbyněk Lukavec. Umíš – jednička, neumíš – dvojka, trojka a tak dále, ale to je tak všechno. Chybí tam bonus, odměna – nakopnutí.

Škola proto nabídla nejlepším studentům slevu na školném, při opravdu dobrých studijních výsledcích budou namísto 12 tisíc korun za rok platit o třicet procent méně. "Jenže záhy se ukázalo, že na tuhle odměnu dosáhnou jen někteří," říká ředitel. Byli to stále stejní, opravdu nadaní a současně velmi pilní žáci. "My jsme ale chtěli motivovat všechny, i takové, co nepatří mezi jedničkáře, přesto je znát, že se snaží a že na sobě pracují," podotýká Zbyněk Lukavec.

A tak vznikly ekouny. Papírové peníze, po deseti letech užívání již pěkně ošuntělé, vyplácí vedení školy studentům párkrát do roka na společném setkání ve školním vestibulu.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...