Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak na mrtvé pixely?

Věda

  11:05
Takzvané mrtvé pixely, tedy takové obrazové body, které nefungují anebo aspoň ne tak, jak by měly, bývají největším postrachem majitelů moderních zobrazovačů. Jak se s nimi vypořádat?

LCD displeje nás obklopují na každém kroku. foto: HPReprofoto

Jak narůstá počet zařízení, které k produkci obrazu používají tekuté krystaly, tak klesá jejich cena a bohužel i kvalita. To se v praxi projevuje výše zmiňovanými mrtvými pixely. O co se jedná? O závadu na jednom nebo více obrazových bodech. Ty buďto přestanou fungovat úplně, takže namísto zářivého svitu zůstávají neustále pohaslé, anebo je nefunkční některé z jeho barevných složek – červená, zelená nebo modrá, což na daném místě způsobí jiné barevné podání.

Pro většinu uživatelů se jedná o estetickou nepříjemnost, ale například pro DTP pracovníky nebo fotografy už takové vadné pixely mohou znamenat velký problém. Špatná zpráva je, že se takovéto chyby nedají opravit. Na druhou stranu, pokud se jich na jednom zařízení sejde více, je to důvod pro reklamaci obrazovky. Každá společnost se však při jejich výrobě řídí jinými normami, a má tedy jiné hranice pro to, kdy lze zobrazovač označit za vadný. Obvykle se však jedná o určitý počet špatných bodů na celém zařízení nebo v určitém sektoru.

Dead Pixel Tester

Ovšem abyste takovouto reklamaci mohli začít uplatňovat, je třeba nejdříve vadné pixely najít, což nemusí být při běžném provozu zrovna nejjednodušší. Výtečně vám s tím pomůže program s přiléhavým názvem Dead Pixel Tester. Stačí jej pouze stáhnout a spustit (není vyžadována instalace) a můžete začít testovat. To probíhá pomocí zobrazování barevných ploch přes celou obrazovku a jejich vzájemném střídáních, při nichž máte možnost nejlépe postřehnout, že není cosi v pořádku. Aplikace také obsahuje testovací vzory, které se používají k zjišťování kvality CRT monitorů. A díky jeho malé velikosti si ho není problém odnést na flash disku do prodejny, kde plánujete nakoupit zobrazovač. Solidní obchodník by vám měl test umožnit.

Autor:

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....