Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Japonská firma začala vyvážet tuňáky narozené a odchované v líhni

Evropa

  14:24
TOKIO - V Japonsku se podařilo uměle odchovat kriticky ohroženého tuňáka obecného, který je v této zemi oblíbenou pochoutkou. První maso z rybí líhně míří na trh.
tuňák obecný (ilustrační foto)

tuňák obecný (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Japonská firma z města Amakusa zahájila vývoz tuňáků obecných narozených a odchovaných v umělé líhni. Chce tím přispět k řešení sporu mezi propagátory zákazu lovu tuňáků, který je v Atlantiku údajně na pokraji vyhynutí, a konzumenty těchto ryb pocházejícími převážně právě z Japonska.

Podle vědců stav tuňáka obecného za posledních 40 let klesl o 80 procent na 3,2 milionu kusů. Na konferenci Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES), která se koná od soboty do 25. března v katarském Dauhá, se bude hlasovat o tom, zda prohlásit komerční obchodování s tuňákem obecným za hrozbu pro přežití tohoto druhu.

Zákaz obchodu podporují země Evropské unie i Spojené státy, jeho největším odpůrcem je naopak Japonsko, kam míří 80 procent ulovených tuňáků, používaných především k přípravě suši. Tokio již předem prohlásilo, že bude případný zákaz ignorovat, a v minulém týdnu proti tomuto opatření demonstrovaly v japonských ulicích stovky lidí.

V současnosti se tuňáci buď loví na otevřeném moři, nebo se chovají v líhních z mláďat, která skončí v sítích rybářů. Japonská společnost Burimy tvrdí, že jako první na světě vytvořila umělou líheň, v níž jsou tuňáci odchováváni z vajíček.

"Naši tuňáci nenarušují ekologický systém, a my tak můžeme pomoci zastavit odčerpávání mořských zdrojů," prohlásil Takahiro Hama, ředitel společnosti sídlící v jihojaponské Amakuse. "Právě jsme odeslali první zásilky do Spojených států. Doufáme, že budeme moci dodávat tuňáky také do japonských suši barů a restaurací, které se obávají protestů ekologických aktivistů," dodal.

Firma Burimy na projektu umělého chovu tuňáků spolupracovala s japonskou univerzitou Kinki, aby dokázala z vajíček získat malé ryby a vykrmit je v silné dospělé jedince.

Společnost chce do roku 2012 vyvážet 7000 až 10 000 ryb ročně, což by jí mělo vynášet kolem 11 milionů dolarů za rok.

Autor:

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...