"Musíme začít počítat s tím, že zápřednice jedovatá u Labe běžně žije a může člověka i kousnout," řekl ředitel Městské policie Štětí Jiří
Hykl. "Kousnutí se dá srovnat s bodnutím včely nebo sršně", mírní obavy z jedovatého živočicha vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu ve Štětí František Zwettler. Kousnutí je hodně bolestivé, zasažené místo může brnět, u citlivějších lidí může vyvolávat otoky a nevolnost.
Pavouk už kousl dva lidi
Následky by ale měly do dvou dnů odeznít. Následky kousnutí v posledních dvou týdnech okusili na vlastní kůži také dva obyvatelé Štětí a Litoměřic. Ve čtvrtek ráno kousl pavouk ošetřovatelku ze štětského Domu s pečovatelskou službou. Ta zápřednici vzala do ruky s utěrkou ve zdejší kuchyňce. "Výskyt dále od řeky, a navíc v budově, je nezvyklý," řekl Hykl. Podle jeho informací od odborníků z Národního muzea žije pavouk především ve vysoké trávě u vodních toků.
Mimo Štětí si zápřednice oblíbily také oblast Miřejovické stráně v
Litoměřicích. Pavouk tam kousl místního občana před dvěma týdny. Město chce nechat místo prozkoumat týmem etymologů a posléze posekat trávu, kde pavouci hnízdí.
Odborníci se shodují, že výskyt zápřednice jedovaté na Litoměřicku může mít souvislost s oteplováním klimatu. Podle Jana Dolanského z Východočeského muzea v Pardubicích, který se studiu zápřednic věnuje, se tento druh pavouka v některých oblastech Česka objevuje od 90. let, kdy byl vzácný.