Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Juščenka před smrtí zachránilo zohyzdění, říkají lékaři

Věda

  17:57
Skvrny a puchýře, které hyzdí tvář ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka, mu zachránily život. Tvrdí to na základě analýz jeho tělesného materiálu lékaři, kteří ho během posledních pěti let ošetřovali.

Ukrajinský prezident Viktor Juščenko foto: ČTK

Lékařskou péči vyhledal Juščenko 6. září 2004 s akutními bolestmi břicha během ukrajinské prezidentské kampaně. Jeho zdravotní problémy se postupně zhoršovaly, až prezidentský kandidát vyhledal pomoc zahraničních lékařů. Ti po třech měsících dospěli k názoru, že Juščenko byl otráven dioxiny. Jde o skupinu složitějších organických sloučenin, které jsou v přírodě velmi trvanlivé. V malých dávkách způsobují rakovinu a různá vývojová poškození. Dokonce se předpokládá, že jsou karcinogenní v jakémkoliv detekovatelném množství.

Ve větším množství působí v těle jako prudký jed. To byl i případ Viktora Juščenka. Hladina dioxinu TCDD v jeho těle totiž po hospitalizaci na podzim roku 2004 dosahovala asi 50tisícinásobku průměrné hodnoty u průměrného člověka. Ve studii zveřejněné v odborném lékařském časopise Lancet to tvrdí skupina lékařů z Ukrajiny a univerzitní nemocnice v Ženevě, kde ukrajinský prezident posledních pět let podstupuje detoxikační kúru. (Předtím si samozřejmě vyžádali pacientův souhlas se zveřejněním podrobností o případu.)

Jak jeho tělo dokázalo příval jedu po tři měsíce zvládat? Klíčovou roli v tom sehrála hyzdící vyrážka a výrůstky, které se Viktoru Juščenkovi po otravě objevily na obličeji. Ty podle lékařů vznikly z "náhradních dílů" pro kůži - kožních kmenových buněk. (Ty se na jiné než kožní buňky proměnit nedokážou.) Juščenkovo akné tak bylo vnějším projevem vnitřních dramatických procesů. V kůži vznikl de facto nový orgán, který měl hned několik funkcí. Za prvé umožnil "uskladnění" nebezpečného dioxinu daleko od vnitřních, životně důležitých orgánů.

Ale nedosti na tom. Nová "továrna" na kůži také vytvářela vysoké množství enzymů z rodiny P450, které za běžných okolností vznikají jenom v játrech. "Nový orgán vznikl proto, aby detoxikoval jed, který se dostal do těla," řekl Jean Saurat, vedoucí týmu ošetřujícího ukrajinského prezidenta v ženevské Univerzitní nemocnici.

Lékaři zatím odmítli zveřejnit podrobnosti o tom, jak probíhala Juščenkova léčba. Detaily popíše až další studie. Něco se již ovšem dá vyčíst z informací, které jsou nyní k dispozici.

Například jaké léky v Ženevě na "vyhnání" jedu z Juščenkova těla použili. Byly mezi nimi látky používané proti obezitě orlistat (brání trávení tuků) či přípravek olestra. Ten absorbuje ve střevech látky rozpustné v tucích (jako jsou dioxiny). Uvažovalo se o něm jako o hubnoucím prostředku, ale bohužel jeho vliv není jenom pozitivní (například ochuzuje tělo o některé vitaminy a způsobuje průjmy). Jako detoxikační prostředek se ale už projevil i v jiných případech než v Juščenkově. Ukrajinský prezident se podle lékařů zbavil už 95 procent jedu v těle. Velké části z nich už před zahájením detoxikační kúry, především zvracením a průjmy. Asi 60 procent odešlo z těla v nezměněné podobě. Stav kůže na obličeji se výrazně zlepšil, ale podle lékařů vyžaduje pokožka ještě zvláštní péči.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat