Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Káča utekla Čertovi. Pražská zoo hledá v ulicích medojeda kapského

Věda

  15:06
PRAHA - Káča, samice medojeda kapského, utekla svému partnerovi jménem Čert. Naposledy byla viděna v zatáčkách mezi Trójou a Bohnicemi.

Káča, samice medojeda kapského foto: Klaus Rudloff

Pravděpodobně překonala elektrický ohradník a bariéru vysokou 160 cm. "Zatím nevíme, jak se jí to podařilo", odpověděl LN Pavel Brandl kurátor savců v pražské zoo. Nenašly se žádné zbytky srsti na ohradníku ani stopy po podhrabávání. Odborník nevylučuje, že někdo mohl samici k útěku pomoci třeba tím, že na ohradník položil klacek a později ho odstranil.

Proč samice utekla z výběhu, ve kterém strávila sedm let a vychovala v něm i mláďata, je otázka. "Obvykle zvířata považují svůj výběh za domov a když se ocitnou mimo, mají snahu se do výběhu vracet. Zároveň ale zvířata mají tendenci prozkoumávat své okolí. Na této vlastnosti je založena i jejich strategie přežití," řekl LN Pavel Brandl.

Medojed kapský je černobíle zbarvená kunovitá šelma o velikosti 50 cm. V běžných situacích není nebezpečný, při pocitu ohrožení se však může zachovat agresivně.

Zoo Praha prosí obyvatele Tróji a přilehlých městských částí, aby v případě, že zahlédnou medojeda, kontaktovali pracovníky zoo na tel. 737 204 532.

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat