Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Katolíci nechtěli sexuální výchovu dětí. Neuspěli

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Lidové noviny

BRNO Nejvyšší správní soud (NSS) odmítl návrh 11 lidí římskokatolického vyznání na zrušení několika ministerských opatření v částech, jež upravují sexuální výchovu na českých školách. Navrhovatelé tvrdí, že sexuální výchova by měla být v kompetenci rodičů.

Zpochybňovali také způsob, jakým se o sexu mělo učit. Podle usnesení zveřejněného v internetovém archivu NSS ale není žádný z napadených dokumentů závazným opatřením obecné povahy, a tak případné zrušení není v pravomoci NSS.

Podle navrhovatelů měl NSS zrušit takzvané doporučení ministerstva školství k realizaci sexuální výchovy v základních školách, dále rámcový vzdělávací program v oboru etická výchova a tématu sexuální zdraví a další opatření související s výukou o sexuálním zdraví.

Podle návrhu spadá sexuální výchova do ústavně zaručeného práva rodičů na výchovu vlastních dětí. Stěžovatelům vadilo například to, že podle ministerských materiálů má sexuální výchova klást důraz například na "antikoncepci a prevenci přenosu sexuálně přenosných nemocí".

Soud: Víry se dotýkají i jiné předměty

Nejvyšší správní soud sice uznal, že výuka ve školách musí respektovat náboženské a filozofické přesvědčení dětí a jejich rodičů. Na druhou stranu ale upozornil na to, že filozofických či náboženských hodnot se dotýká řada dalších vyučovaných témat, aniž to vede k jejich vylučování z výuky.

Petice proti předmětu

Petici proti povinné sexuální výchově ve školách podepsalo bezmála 40 000 rodičů.

"Nesouhlasíme, aby naše děti byly ve veřejných školách povinně vystaveny předmětům a tématům, jejichž obsah se může příčit zásadám rodičů. Tím by bylo porušeno přirozené právo rodičů na výchovu dětí," uvedla letos v březnu předsedkyně Výboru na obranu rodičovských práv Anna Brychtová.

"Hlavním úkolem soudů ve správním soudnictví je poskytovat ochranu veřejným subjektivním právům fyzických a právnických osob, nikoli vstupovat v abstraktní rovině do náboženských či morálně nebo politicko-filozofických sporů, které rozdělují společnost," uvedl v rozhodnutí senát s předsedkyní Lenkou Kaniovou.

NSS v rozhodnutí nevyloučil, že se otázkami sexuální výchovy a možnými souvisejícími spory budou české soudy ještě zabývat na základě případů z praxe.

"NSS je tak přesvědčen, že případnou kolizi mezi uváděným veřejným zájmem a základními právy jednotlivců bude možné posuzovat teprve v momentu, kdy bude zřejmé, v jaké podobě bude výuka sexuální výchovy (či jiného obdobně kontroverzního tématu) realizována na konkrétní škole, kterou navštěvují děti rodičů, jež ji zpochybňují," stojí v rozhodnutí.

Zvrácené hry v příručce ministerstva

Téma sexuální výchovy na základních školách mobilizovalo část veřejnosti v průběhu loňského roku. Pochybnosti vyvolala zejména příručka, která byla součástí sporného ministerského doporučení. Příručku kritizovali také pisatelé návrhu adresovaného Nejvyššímu správnímu soudu. Příručka prý spíše děti kazí a vede je k sexuální nevázanosti a nemravnému způsobu života.

"Zvrácené hry", které prý kniha předkládá, mohou mít podle návrhu "nedozírné dopady na zdravý mravní, duchovní a patrně i duševní rozvoj dítěte". Ministerstvo už loni příručku kvůli protestům stáhlo.

Dobeš: Respektujte rodiče

Josef Dobeš při rozhovoru pro LNMinistr školství Josef Dobeš (VV) na kritiku reagoval plánem, že sexuální výchovu v základních školách začlení do nepovinného předmětu etická výchova.

Mohlo by se to podle Dobeše stihnout příští rok. Ministerstvo tvrdí, že školy musejí i nyní při sexuální výchově respektovat postoje rodičů a případné kulturní a náboženské rozdíly.

"Já jsem poslal dopis ředitelům škol, kde jsem napsal, že je třeba akceptovat přání rodičů, a pokud rodiče mají jiné přání než sexuální výchovu na školách, aby to respektovali," řekl Dobeš novinářům před měsícem.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu
O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu

Trvale zhubnout není snadné, to víme asi všichni. Kromě změny jídelníčku a pohybu je potřeba postarat se i o zpevnění pokožky. K tomu slouží celá...