Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Klíč podle fotky? Bez problémů

Věda

  19:31
PRAHA - Odkládáte někdy na veřejnosti klíče na viditelné místo, třeba na stůl v restauraci? Pak je ve vašem zájmu tento zvyk rychle opustit. Vědci z univerzity v San Diegu totiž demonstrovali funkčnost systému, který jim umožní klíč zkopírovat bez toho, že by se ho byť jen na okamžik dotkli.

Vědci předvedli teleduplikaci - výrobu přesné kopie podle snímku. foto: University of California//Koláž Šimon/

Američtí vědci vyvinuli program, který dovoluje zhotovit dokonalý duplikát klíče podle fotky pořízené ze vzdálenosti až několika desítek metrů.

Moderní technika nabízí spoustu možností, jak ochránit osobní bezpečí a majetek, ovšem představuje i riziko. Stejně rádi jako výrobci zabezpečovacích zařízení totiž po elektronických pomůckách sahají i lidé s nekalými úmysly. Zdá se, že nyní mohou mít navrch ti druzí. Obětí technického pokroku se stal ten nejběžnější zabezpečovací systém -klíče do zámku.

 Vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu totiž představili novou metodu bezkontaktního kopírování klíčů. Členové týmu vedeného Stefanem Savagem svůj systém demonstrovali na konferenci zaměřené na bezpečnostní problémy počítačů a rizika narušení komunikace, která minulý týden proběhla v Alexandrii v americkém státě Virginia.

 Cílem odborníků ze San Diega není umožnit komukoli kariéru lupiče. Naopak. Chtějí, aby si lidé uvědomili, že tradiční klíče ani zdaleka neposkytují bezpečnou ochranu majetku.

 Schopnosti systému nazvaného Sneakey (složenina z anglických slov sneak - připlížit se či ukrást a key - klíč) experti demonstrovali na fotografii klíčů položených na stolku před kavárnou. Fotograf vybavený digitální zrcadlovkou střední cenové hladiny zaostřil na objekt ze vzdálenosti šedesáti metrů. Kombinace teleobjektivu a čtyřnásobného telekonvertoru (prvek prodlužující ohniskovou vzdálenost) poskytla výslednou ohniskovou vzdálenost 5000 mm při clonovém čísle 40.

Z pořízeného snímku, který na první pohled nevypadá příliš kvalitně (viz grafika), software „vytěžil“ dostatek dat nutných k výrobě klíče, který do zámku hladce vklouzne.

Mobilní nebezpečí
Situace je ještě vážnější, než se zdá. Budoucí lupič nemusí manipulovat jen s fotoaparátem s poněkud výstřední a rozměrnou optikou. Software si totiž poradí i se snímkem z jednoduchého kompaktu či z foťáku zabudovaného do mobilu.

V tom případě je samozřejmě nezbytné dostat se k snímanému objektu blíž. Není však nutné, aby byly vidět všechny zoubky z profilu. Systém totiž umí odvodit hloubku a umístění zářezů nasnímaných takřka z libovolného úhlu.

 „Odborníci už nějakou dobou dokážou vyrobit duplikát klíče podle fotky s velkým rozlišením. My však poukazujeme na to, že s příchodem levných zobrazovacích čipů, díky nimž jsou digitální kamery všudypřítomné, se riziko značně zvýšilo.

Snadná dostupnost počítačových technik na zpracování obrazu pak znamená, že informace lze snadno získávat bez potřeby hlubokých odborných znalostí,“ uvedl Savage. Vědci metodu otestovali na běžném zámku systému Yale, u nás známém jako „fabka“. Fakt, že vyvinutý program nechtějí zveřejnit, neposkytuje velkou úlevu. Jasně totiž říkají, že jejich práci může kdokoli napodobit.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!