Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klima je podle vědců hlavní příčinou konfliktů v Africe

Věda

  19:13
LONDÝN - Klima je podle vědců hlavní příčinou ozbrojených konfliktů v Africe. Kvůli předpokládanému dalšímu oteplování ovzduší se počet jejich obětí pravděpodobně ještě zvýší. O výzkumu zveřejněném v americkém odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) dnes informoval britský zpravodajský server BBC.

Poušť Sahara foto: Shutterstock

Vědci našli statisticky významnou souvislost mezi průměrnou teplotou dané země a v ní probíhajícím občanským konfliktem s více než tisícovkou obětí.

Použili přitom databáze teplot ze zemí subsaharské Afriky za období 1981 až 2002. V neobvykle teplých letech byla napříč územím o 50 procent větší pravděpodobnost vzniku ozbrojeného konfliktu.

Výzkumy již dříve naznačovaly souvislost mezi válkami a nedostatečnou vláhou, ale aktuální závěr lze podle BBC považovat za jasný důkaz spojitosti s teplotou.

Nepokoje údajně vznikají kvůli zmenšujícím se zásobám potravin. Zemědělské výnosy jsou zde totiž podle vedoucího výzkumu Marshalla Burkeho z Kalifornské univerzity v Berkeley mimořádně citlivé i na malou teplotní změnu, například půl stupně Celsia.

Teplota se bude zvyšovat

Výzkum dále ukazuje, že pokud teploty dále porostou, zvýší se v příštích 20 letech počet ozbrojených konfliktů v subsaharské Africe o 50 procent. Vliv teplotních změn zůstal silný i poté, co vědci do dlouhodobého statistického modelu přidali faktor hospodářského růstu nebo lepší správy zemí.

"Pokud se subsaharské klima nepřestane oteplovat a pomoc těmto zemím přizpůsobit se vysokým teplotám bude jen minimální, budou se ztráty na životech pravděpodobně stupňovat," řekl Burke.

Výsledky výzkumu byly zveřejněny před konáním prosincového summitu o změnách klimatu v dánské Kodani. Představitelé států zde budou diskutovat také o množství peněz, které by měly africkým zemím pomoci připravit se na dopady klimatických změn.

Vědci v této souvislosti navrhují vyvinout plodiny s menší citlivostí na extrémní vedra a připravit schémata pojištění pro farmáře zasažené teplejším podnebím. Na prvním místě je však podle nich třeba vyřešit konflikty, napsal BBC.

Autoři: ,

Toys and Stories: Děti z redakce otestovaly půjčené hračky
Toys and Stories: Děti z redakce otestovaly půjčené hračky

Také se vám stává, že vaše děti si hromadí hračky, se kterými si vůbec nehrají? Možná je čas to změnit. Naše rodiny otestovaly první on-line...