Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 6 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Klima je podle vědců hlavní příčinou konfliktů v Africe

Poušť Sahara | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poušť Sahara | foto: Shutterstock

LONDÝN Klima je podle vědců hlavní příčinou ozbrojených konfliktů v Africe. Kvůli předpokládanému dalšímu oteplování ovzduší se počet jejich obětí pravděpodobně ještě zvýší. O výzkumu zveřejněném v americkém odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) dnes informoval britský zpravodajský server BBC.

Vědci našli statisticky významnou souvislost mezi průměrnou teplotou dané země a v ní probíhajícím občanským konfliktem s více než tisícovkou obětí.

Použili přitom databáze teplot ze zemí subsaharské Afriky za období 1981 až 2002. V neobvykle teplých letech byla napříč územím o 50 procent větší pravděpodobnost vzniku ozbrojeného konfliktu.

Výzkumy již dříve naznačovaly souvislost mezi válkami a nedostatečnou vláhou, ale aktuální závěr lze podle BBC považovat za jasný důkaz spojitosti s teplotou.

Nepokoje údajně vznikají kvůli zmenšujícím se zásobám potravin. Zemědělské výnosy jsou zde totiž podle vedoucího výzkumu Marshalla Burkeho z Kalifornské univerzity v Berkeley mimořádně citlivé i na malou teplotní změnu, například půl stupně Celsia.

Teplota se bude zvyšovat

Výzkum dále ukazuje, že pokud teploty dále porostou, zvýší se v příštích 20 letech počet ozbrojených konfliktů v subsaharské Africe o 50 procent. Vliv teplotních změn zůstal silný i poté, co vědci do dlouhodobého statistického modelu přidali faktor hospodářského růstu nebo lepší správy zemí.

"Pokud se subsaharské klima nepřestane oteplovat a pomoc těmto zemím přizpůsobit se vysokým teplotám bude jen minimální, budou se ztráty na životech pravděpodobně stupňovat," řekl Burke.

Výsledky výzkumu byly zveřejněny před konáním prosincového summitu o změnách klimatu v dánské Kodani. Představitelé států zde budou diskutovat také o množství peněz, které by měly africkým zemím pomoci připravit se na dopady klimatických změn.

Vědci v této souvislosti navrhují vyvinout plodiny s menší citlivostí na extrémní vedra a připravit schémata pojištění pro farmáře zasažené teplejším podnebím. Na prvním místě je však podle nich třeba vyřešit konflikty, napsal BBC.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?
Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?

Také jste si do porodnice zabalila klasický set: vlhčené ubrousky, krém na zadeček a dětský olejíček? Víte ale, že tím péče o pokožku miminka...