Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Korály ničí i záchranné akce

Věda

  9:16
PRAHA - Když se po havárii tankeru oceánem rozlije ropa, jsou záchranáři postaveni před dvě špatné volby: nechat ropu působit, což přinese smrt mnoha ptákům a mořským živočichům, nebo zasáhnout a ještě více tak poškodit korálové útesy.

Potápěč obdivuje barevné korály u egyptského pobřeží. foto:  Šimon, Lidové noviny

Mořským korálům nastaly těžké časy. Jde o druh značně ohrožený zvýšením průměrných teplot. Podle některých studií by ze světových moří během čtvrtstoletí mohla vinou globálního oteplování zmizet více než polovina korálů. Kromě změny klimatu je ohrožuje i znečištění. Některé lidské zásahy, konané v dobré vůli, pak situaci ještě zhoršují.

Jednou ze stálých hrozeb pro životní prostředí je těžba a přeprava ropy. Obří tankery křižují všechny oceány, a přestože k opravdu velké havárii dochází jez zřídka, následky pro přírodu jsou devastující. Ve snaze zabránit rozšíření znečištění se často používají i látky, jejichž účinky mohou být dvousečné.

Na negativní aspekt záchranářských prací upozornili experti izraelského Národního oceánografického institutu v Haifě. Zaměřili se na účinek disperzantů – prostředků, které se používají k tomu, aby se jednolitá ropná skvrna rozložila na mnoho menších kapiček. Vědci vystavili působení směsi šesti běžně používaných chemikálií dva druhy korálů žijících v Rudém moři, Stylophora pistillata a Pocillopora damicornis. Koráli byli ve znečištěném prostředí jen 24 hodin, ale následky byly trvalé.

Působení samotných chemikálií zahubilo dvě třetiny „větviček“ korálů. Pokud se však k disperzantům přidala i ropa, zahynuli téměř všichni. Plné znění studie otiskne 1. srpna specializovaný časopis Environmental Science & Technology.

Spoluautor výzkumu Baruch Rinkevich soudí, že vyšší ničivost je způsobena větším rozptýlením ropy. Malé kapičky se dostanou hlouběji pod hladinu a mohou zasáhnout více živočichů. Rinkevich soudí, že nová zjištění ospravedlňují zákaz použití disperzantů v blízkosti korálových útesů.

Problém ale je, že ropa uniká i z podmořských vrtů, které se často nacházejí nedaleko korálových útesů. Stejně tak korály ohrožuje průmysl pobřežích oblastí. Proto někteří odborníci citovaní časopisem Science soudí, že negativním důsledkům použití disperzantů by se měla věnovat větší pozornost, ale jejich zákaz by nebyl přínosem. „Jsou situace, kdy je sázka na chemii tím nejlepším řešením,“ říká mořský biolog John Bruno z University of North Carolina.